Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Polícia odhalila nový modus operandi nelegálnej migrácie

14. 06. 2012

znak PZ SR

Policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície v týchto dňoch odhalili systematickou operatívnou činnosťou ďalších dvoch prevádzačov. Dvaja muži z Medzilaboriec prevážali v osobnom motorovom vozidle Chevrolet cez naše územie dvoch nelegálnych migrantov zo Somálska. Vysadili ich na železničnej stanici v Humennom. Odtiaľ mali pokračovať v ceste na západ Slovenska až do krajín západnej Európy. Práve v Humennom ich však zadržala policajná hliadka. Cudzinci tvrdili, že majú sedemnásť rokov, preto boli dočasne umiestnení v detskom domove v Medzilaborciach. To, či sú skutočne mladiství, ukáže nariadené lekárske vyšetrenie. Od neho bude závisieť ďalší postup polície v prípade týchto cudzincov.

Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii obvinil 34-ročného Júliusa K. a 32-ročného Mareka K. zo zločinu prevádzačstva v spolupáchateľstve. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody vo výške troch až ôsmich rokov. Stíhaní sú na slobode.

Policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Východ po dlhodobom a dôslednom monitorovaní nelegálneho prekračovania slovenských hraníc odhalili zaujímavé skutočnosti. Slovensko-ukrajinskú hranicu nelegálne prekračujú cudzinci v poslednom období vo väčších skupinách. Keď ich policajti zadržia, tvrdia, že sú mladší ako 18 rokov. Podľa zákona sú preto považovaní za maloleté osoby bez sprievodu. Na základe rozhodnutia súdu sú umiestňované do dočasnej starostlivosti v zariadeniach na to určených. Po určitom čase ich kontaktujú prevádzači. Z týchto domovov sa ich snažia previesť ďalej do krajín západnej Európy. Polícia však v takýchto prípadoch vždy priberie odborného znalca, ktorý zistí skutočný vek nelegálnych migrantov. Ak sú osoby staršie ako 18 rokov polícia ich podľa zákona môže zo Slovenska vyhostiť na niekoľko rokov.

Policajti minulý rok zadržali 145 maloletých osôb bez sprievodu pri nelegálnom prekročení hraníc. Až 113 osôb bolo zo Somálska. Cez hraničný priechod prekročilo nelegálne 50 migrantov (24 s falošným alebo pozmeneným dokladom, 25 s falošnými alebo pozmenenými vízami či povolením na pobyt). Mimo hraničný priechod prekročilo 340 migrantov (278 pešo bez cestovného dokladu, 61 pešo s vlastným cestovným dokladom).