Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. apríl 2024, utorok
 

Polícia prekazila drogový obchod za viac ako 5 miliónov eur

24. 03. 2011

speed_akcia turek

Na východnom Slovensku prebehla minulý týždeň vo štvrtok ďalšia policajná protidrogová akcia. Policajti Úradu boja proti organizovanej kriminalite zadržali nelegálne ozbrojeného Turka priamo pri pokuse predať väčšie množstvo amfetamínu s prímesou kofeínu. Vyšetrovateľ obvinil Yalcina Y. z drogovej trestnej činnosti a nedovoleného ozbrojovania. Polícia zaistila celkovo 15 kilogramov uvedenej drogy v hodnote minimálne 5 miliónov eur. Obvinenému hrozí trest odňatia slobody na 15 až 20 rokov. Stíhaný je vo vyšetrovacej väzbe.

Kriminalisti Úradu boja proti organizovanej kriminalite operatívne rozpracovali občana Tureckej republiky, ktorý sa pokúšal preniknúť na slovenskú drogovú scénu distribúciou uvedenej drogy a za tým účelom si hľadal vhodné distribučné kanály. Droga je známa najmä v západnej Európe pod názvom „Speed“.

Úrad boja proti organizovanej kriminalite a Policajný pohotovostný útvar Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove zorganizoval protidrogovú akciu, ktorá bola zameraná na zadržanie tejto podozrivej osoby. Akcia dopadla úspešne. Priamo pri pokuse drogu predať policajti zadržali podozrivú osobu a zaistili 10 kilogramov drogy. Následne počas dvoch domových prehliadok a piatich prehliadok nebytových priestorov policajti zaistili aj ďalších 5 kilogramov drogy. Yalcin Y. ich ukrýval nielen vo svojom byte, ale aj v špeciálne upravenej zadnej časti osobného auta. Z takto zaisteného množstva by sa dalo vyrobiť viac ako 400 tisíc jednorazových dávok. Vzhľadom na to, že táto droga je na našej trhovej scéne pomerne neznáma, nie je možné určiť, aký zisk by drogoví díleri získali na našom drogovom trhu. Cena by však mohla byť porovnateľná s cenou za akú sa droga „Speed“ predáva v krajinách, kde je bežne distribuovaná. Podľa takto získaných informácií by drogoví díleri predajom 400 tisíc jednorazových dávok mohli zarobiť minimálne 5 miliónov eur. Polícia tiež u Yalcina Y. zaistila náboje a krátku palnú zbraň v nelegálnej držbe.

Úrad boja proti organizovanej kriminalite obvinil 40-ročného Yalcina Y. z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi a za zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Obvinenému hrozí trest odňatia slobody na 15 až 20 rokov. Súd ho vzal do vyšetrovacej väzby.