Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. jún 2024, streda
 

Polícia radí: Zahraniční študenti, včas podajte žiadosť o pobyt

25. 06. 2015

znak PZ SR

Polícia v dostatočnom predstihu upozorňuje verejnosť na včasné podanie žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel štúdia. Cieľom je predísť zvýšenému zaťaženiu oddelení cudzineckej polície Policajného zboru v súvislosti s predpokladaným nárastom počtu žiadateľov, ako aj urýchlenie vybavovacieho procesu na týchto policajných útvaroch.

Polícia odporúča študentom - štátnym príslušníkom tretích krajín, ktorí majú na území Slovenskej republiky udelený prechodný pobyt na účel štúdia, aby bezdôvodne neodkladali podanie žiadosti na posledný deň platného pobytu. Včasné podanie žiadosti  prispeje k rýchlejšiemu vybaveniu. Vďaka tomu by sa mohli stať dlhšie čakacie doby na oddeleniach cudzineckej polície v období bezprostredne pred začatím školského roka, resp. akademického roka, minulosťou.

Optimálne je podanie žiadosti o obnovu prechodného pobytu na účel štúdia približne dva mesiace pred uplynutím platnosti udeleného pobytu. Podľa zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, policajný útvar môže obnoviť prechodný pobyt na účel štúdia najviac na päť rokov, ak predpokladaný pobyt študenta bude trvať najmenej päť rokov. To znamená, že policajný útvar obnoví študentovi prechodný pobyt na celú dĺžku štúdia.

Cudzinecká polícia v záujme rýchlejšieho vybavenia predĺžila stránkové hodiny

Cudzinecká polícia sídliaca v hlavnom meste na Hrobákovej ulici č. 42 a 44 bude otvorená v pondelok a piatok o dve hodiny dlhšie. V pondelok do 17.00 h, v piatok do 15.00 h. V utorok bude po novom otvorená aj popoludní do 15.00 h. V stredu, keď je dlhý deň a pracovisko je otvorené do 17.30 h, sa otváracie hodiny nezmenia. Pracovisko sa pre verejnosť otvára každý deň o 7.30 h. Štvrtok je aj naďalej nestránkový deň.

Cieľom je rýchlejšie a efektívnejšie vybavenie vzrastajúceho počtu podaných žiadostí. Aj z tohto dôvodu polícia vychádza občanom v ústrety a snaží sa čakacie doby skrátiť na minimum. Každý žiadateľ však môže aj sám prispieť k plynulému vybaveniu tým, že si svoje zákonné povinnosti nenechá na poslednú chvíľu.