Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. september 2021, nedeľa
 

Polícia rozložila ďalšiu skupinu nelegálne zamestnávajúcu cudzincov

22. 11. 2011

znak PZ web

Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii rozložila skupinu páchateľov, ktorá sa obohatila o viac ako 105 tisíc eur za nelegálne zamestnávanie cudzincov. Vyšetrovateľ obvinil tri osoby, dvoch občanov Ukrajiny s prechodným pobytom na území Slovenska a jednu ženu z Bieloruska zo zločinu prevádzačstva. Hrozí im trest odňatia slobody vo výške dva až osem rokov. Jeden Ukrajinec je stíhaný väzobne.

Podľa policajných informácií táto skupina od roku 2008 prostredníctvom bratislavskej obchodnej spoločnosti nelegálne zamestnávala cudzincov, najmä občanov Ukrajiny. Išlo prevažne o prácu v rôznych stavebných firmách v Bratislave a jej okolí. Cudzinci sa na našom území zdržiavali bez povolenia na pobyt a zamestnanie. Finančný prospech, o ktorý sa takto skupina obohatila, predstavuje viac ako 105 tisíc eur.

Policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru pripravili policajnú akciu minulý týždeň v skorých ranných hodinách. Pri domovej prehliadke policajti zaistili účtovníctvo a rôzne listinné dôkazy preukazujúce spáchanie tejto trestnej činnosti. V objekte bolo ubytovaných 15 ukrajinských robotníkov, ktorých zamestnávali obvinené osoby. Podľa policajných zistení sa síce cudzinci zdržiavali na našom území legálne, avšak či tu boli aj legálne zamestnaní, polícia ďalej zisťuje.

Jeden z trojice týchto obvinených, občan Ukrajiny, je od polovice apríla minulého roka stíhaný vo vyšetrovacej väzbe. Polícia zistila, že ako člen zločineckej skupiny nelegálne zamestnával občanov Ukrajiny. V tomto prípade osemčlenná skupina nelegálne zamestnávala od roku 2007 najmenej 334 ukrajinských robotníkov. Členovia skupiny im zabezpečili doklady potrebné na vstup a pobyt na naše územie. Potom ich zamestnávali na nevýhodných pracovných miestach. Doposiaľ sa preukázateľne obohatili najmenej o 1.635.000 eur. Na základe dôkaznej situácie sa polícii podarilo preukázať, že skupina robotníkov vykorisťovala. Vyšetrovateľ preto koncom minulého roku prekvalifikoval trestné stíhanie zo zločinu prevádzačstva na obzvlášť závažný zločin obchodovania s ľuďmi. Členom tejto zločineckej skupiny teraz hrozí výnimočný trest na 20 až 25 rokov alebo doživotie. Štyria z tejto skupiny sú stíhaní vo vyšetrovacej väzbe.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby