Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. august 2021, pondelok
 

Polícia rozložila organizovanú skupinu, ktorá okrádala štát na DPH

01. 03. 2011

logo 3

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil štyri osoby z trestného činu neodvedenia dane a poistného, dvaja sú obvinení aj z nedovoleného ozbrojovania. Neoprávnene si uplatňovali daň z pridanej hodnoty. Za štyri roky spôsobili štátu škodu niekoľko sto tisíc eur. Rýchlym policajným zásahom na zastavenie tejto protiprávnej činnosti Úrad boja proti organizovanej kriminalite zachránil štátu viac ako 80 tisíc eur. Obvineným osobám hrozí trest odňatia slobody na sedem až dvanásť rokov, hlavný organizátor skupiny je stíhaný väzobne.

Organizovaná skupina od roku 2008 do roku 2011 páchala ekonomickú trestnú činnosť cez nastrčené osoby, tzv. biele kone. Tie figurovali ako majitelia spoločností, ktoré boli zaradené do účelovo vytvoreného reťazca. Spoločnosti deklarovali nákup a predaj rôznych fiktívnych tovarov na základe fiktívnych zmlúv. Išlo najmä o obchod s nehnuteľnosťami na celom Slovensku. Navzájom si predávali nehnuteľnosti, umelo zvyšovali ich cenu a následne si uplatnili nárok na nadmerný odpočet dane z pridanej hodnoty. Ich cieľom bolo neoprávnene si uplatniť nadmerný odpočet DPH a obohatiť sa na úkor štátneho rozpočtu. Daňové podvody koordinoval Milan S. Za obdobie štyroch rokov je predbežne vyčíslená výška škody na úkor štátneho rozpočtu niekoľko sto tisíc eur.

Počas dokumentovania tejto trestnej činnosti Spravodajská jednotka finančnej polície Úradu boja proti organizovanej kriminalite zistila, že organizovaná skupina má práve rozbehnutý ďalší obchod. Polícia okamžite zasiahla, zorganizovala akciu a zabránila neobvyklej obchodnej operácii. Štátu tak zachránila viac ako 80 tisíc eur. Počas policajnej akcie vykonali päť domových prehliadok a dve prehliadky iných priestorov na území banskobystrického a žilinského regiónu. Počas nich finančná polícia zabezpečila dôkazový materiál v podobe výpočtovej techniky, pamäťových médií a rôznych účtovných dokladov. Okrem dokumentácie z oblasti ekonómie zaistili tri dlhé guľové zbrane. Maroš S. a Karol O. ich mali v nelegálnej držbe.

Na základe dôkaznej situácie vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil z trestného činu neodvedenia dane a poistného štyri osoby, Milana S. (49) a Petra P. (47) z Banskej Bystrice, Maroša S. (40) z okresu Brezno a Karola O. (44) z Ružomberka. Dvaja sú obvinení aj z nedovoleného ozbrojovania. Všetkým obvineným hrozí im trest odňatia slobody na sedem až dvanásť rokov. Milan S., hlavný organizátor, je stíhaný vo väzbe. Trestná zodpovednosť ďalších osôb je predmetom pokračujúceho vyšetrovania.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby