Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 1. december 2023, piatok
 

Polícia rozložila organizovanú skupinu prevádzačov platiacich nelegálnym turistom „na ruku“

20. 07. 2012

znak PZ SR

Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície rozložila organizovanú skupinu páchateľov, ktorá nelegálne zamestnávala cudzincov. Tí pricestovali na územie Slovenskej republiky na základe turistických víz Poľskej republiky alebo Maďarska. Vyšetrovateľ obvinil päť osôb, štyroch mužov a jednu ženu zo zločinu prevádzačstva. Hrozí im trest odňatia slobody vo výške dva až osem rokov. Stíhaní sú na slobode.

Podľa policajných informácií táto skupina minimálne od roku 2011 zabezpečila prácu najmenej 15 Ukrajinským štátnym občanom. 47-ročný Norbert T. a 28-ročný Ukrajinec, Jurij Ch. organizovali prevoz cudzincov na územie Slovenskej republiky. Ubytovanie a stravu im zabezpečili prevažne v objektoch, kde pracovali. 27-ročný Norbert T., 38-ročná Sylvia H. a 36-ročný Erik P. mali na starosti rozdeľovanie prác pre cudzincov. Išlo najmä o prácu v oblasti stavebníctva prevažne na území Trenčianskeho kraja a v jeho okolí. Ukrajinci nemali potrebné doklady a povolenia na výkon práce. Výplatu dostávali cudzinci v hotovosti „na ruku“. Organizovaná skupina sa neodvedením dane z príjmu a odvodov do zdravotnej a sociálnej poisťovne obohatila minimálne o sumu 7.200 eur.

Policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru pripravili po dlhodobom rozpracovaní policajnú akciu. Včera v skorých ranných hodinách vykonali policajti päť domových prehliadok. Zaistili účtovníctvo a rôzne listinné dôkazy preukazujúce spáchanie tejto trestnej činnosti, mobilné telefóny a brokovnicu. Táto zbraň bude podrobená ďalšiemu skúmaniu a policajti budú zisťovať, či došlo aj k spáchaniu trestného činu nedovoleného ozbrojovania. V objekte boli dvaja ukrajinský robotníci, ktorých zamestnávali obvinené osoby. Nelegálne pracujúci cudzinci boli umiestnení v útvare policajného zaistenia pre cudzincov, kde si počkajú na vyhostenie.