Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. júl 2021, piatok
 

Polícia rozložila organizovanú skupinu profitujúcu z nelegálnej práce cudzincov

08. 04. 2011

policia hliadka les

Vyšetrovateľ obvinil osem osôb zo zločinu prevádzačstva, spáchaný organizovanou skupinou. Piati Ukrajinci, občan Slovenskej republiky ruskej národnosti, policajt oddelenia cudzineckej polície a zamestnanec úradu práce, sociálnych vecí a rodiny sú obvinení z organizovania rozsiahleho nelegálneho zamestnávania cudzincov z Ukrajiny na území Slovenska. Šiestich z nich vyšetrovateľ obvinil aj legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Dvaja štátny zamestnanci sú obvinení aj z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa, za čo im hrozí trest odňatia slobody vo výmere štyri až 10 rokov. Stíhaní sú na slobode. V prípade policajta bol spracovaný návrh na postavenie mimo výkon štátnej služby. Obvineným za prevádzačstvo hrozí trest odňatia slobody na dva až osem rokov. V prípade legalizácie príjmu z trestnej činnosti 12 až 20 rokov. Troch Ukrajincov vzal súd do vyšetrovacej väzby. V prípade troch obvinených osôb polícia požiada o súčinnosť ukrajinskú políciu.

Podľa zistení polície už od roku 2007 organizovaná skupina na Slovensku nelegálne zamestnávala cudzincov. Organizovanú skupinu tvorili: piati Ukrajinci, z ktorých traja majú prechodný pobyt na území SR, dvaja pôsobili na Ukrajine, štátny občan Slovenskej republiky ruskej národnosti a dvaja Slováci, policajt oddelenia cudzineckej polície a riaditeľ úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Títo členovia skupiny sľubovali občanom z Ukrajiny zabezpečenie výhodného zamestnania na Slovensku. Zabezpečili im legálny vstup na základe udelených slovenských alebo maďarských víz. Zamestnali ich v rôznych stavebných, potravinárskych a iných firmách buď bez príslušných povolení, alebo nezákonne udelenými povoleniami na zamestnanie. Povolenie na pobyt cudzincov na našom území vybavoval policajt. Spolupracoval s členmi skupiny a okrem iného ich aj informoval o prípadných kontrolách cudzincov na pracoviskách. Polícia zatiaľ zistila, že takýmto spôsobom neoprávnene zamestnali najmenej 65 cudzincov. Ich počet však bude pravdepodobne mnohonásobne vyšší. Za nelegálnu prácu cudzincov inkasovali peniaze členovia skupiny. Cudzincom vyplácali len minimálnu časť. Na úkor cudzincov, porušením zákonov sa členovia skupiny obohatili najmenej o 472 tisíc eur.

Aby zamedzili odhaleniu tejto trestnej činnosti a zakryli pôvod príjmov, založili podvodným spôsobom na území SR obchodnú spoločnosť na inú osobu, tzv. „bieleho koňa“. V jej mene potom uzatvárali zmluvy so slovenskými podnikateľmi o poskytovaní služieb a prác. Cudzinci dostali prácu v neprimeraných pracovných podmienkach.

Policajti národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii úradu hraničnej a cudzineckej polície prezídia Policajného zboru v súčinnosti s Inšpekciou MV SR pripravili policajnú akciu. Prvá prebehla na území bratislavského kraja 6. apríla 2011. Počas akcie policajti urobili dve domové prehliadky a štyri prehliadky nebytových priestorov. Zaistili dve motorové vozidlá, mobilné telefóny, SIM karty, počítačovú techniku, 30 ukrajinských cestovných pasov, pečiatky firiem, doklady a rôzne písomnosti. Zadržali päť osôb, tri osoby sa zdržiavajú na Ukrajine.

7. apríla 2011 polícia pokračovala kontrolami zamestnaných cudzincov v Šenkviciach a Chorvátskom Grobe. Policajti mobilnej jednotky riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Bratislava skontrolovali 10 štátnych príslušníkov Ukrajiny. Pri žiadostiach o udelenie pobytu uviedli nepravdivé údaje. Pobyt na našom území im bol zrušený, budú vyhostení so zákazom vstupu na Slovensko po dobu piatich rokov. Na výkon rozhodnutia budú umiestnení na útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove.

Kontroly na prevádzkach firiem, u ktorých je predpoklad, že tam nelegálne pracujú cudzinci budú pokračovať aj naďalej.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby