Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. september 2023, nedeľa
 

Polícia rozširuje stránkové hodiny pre rodičov vybavujúcich pas pre dieťa

29. 05. 2012

znak PZ SR

Prezident Policajného zboru gen. Tibor Gašpar vydal pokyn, aby na všetkých oddeleniach dokladov odborov poriadkovej polície okresných riaditeľstiev Policajného zboru rozšírili stránkové hodiny. Polícia vychádza v ústrety rodičom s malými deťmi a snaží sa šetriť ich čas. V týchto dňoch sme zaznamenali zvýšený záujem rodičov o vydanie cestovných dokladov pre deti mladšie ako 5 rokov. Od 1. júna do 30. júna tohto roka bude možné podať žiadosť o vydanie cestovného dokladu každý piatok od 12.00 do 18.00 hodiny. Takže okrem bežných stránkových hodín budú môcť rodičia vybaviť cestovný pas pre svoje dieťa do 15 rokov aj každý piatok. V tomto čase pracovníci nebudú vybavovať iné stránky. Rodičia samozrejme môžu využiť aj bežné stránkové dni.

Na niektorých oddeleniach pripravili pracovníci detský kútik, aby zamestnali deti počas čakania na vybavenie. Na niektorých ďalších oddeleniach detské kútiky pribudnú v najbližších dňoch. V niektorých krajoch sme už stránkové dni rozšírili aj v utorky, od 12.00 do 15.00 hodiny, a to len pre rodičov s deťmi do 5 rokov.

„Ak to bude potrebné, prijmeme ďalšie opatrenia, aby boli rodičia s malými deťmi v čo najkratšom čase vybavení,“ uviedol prezident Policajného zboru Tibor Gašpar. Od 26. júna tohto roka vstupuje do platnosti nariadenie Európskej únie, ktoré členským štátom ukladá povinnosť vydávať cestovné pasy už iba ako individuálne cestovné doklady. Každý občan Slovenskej republiky bude musieť mať vlastný cestovný doklad. V praxi to znamená, že príslušné útvary Policajného zboru už od 26. júna tohto roka nebudú vykonávať zápisy detí mladších ako 5 rokov do cestovného dokladu rodiča.

Odporúčame zistiť si pred cestou podrobnosti o platnosti cestovného dokladu v iných krajinách priamo na príslušnom zastupiteľskom úrade krajiny, do ktorej občan cestuje.

Podrobnosti o vybavovaní cestovných dokladov nájdete na stránke ministerstva vnútra a polície www.minv.sk/?cestovne-pasy.