Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. júl 2021, streda
 

Polícia rozuzlila prípad prevádzčstva siahajúci až na Ukrajinu

10. 06. 2011

znak PZ

Vyšetrovateľ národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície prezídia Policajného zboru obvinil z prevádzačstva štyri osoby. Traja Ukrajinci, muž a dve ženy, a Slovák sú obvinení aj zo zločinu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky. Hrozí im trest odňatia slobody vo výške sedem až 10 rokov. Stíhaní sú na slobode.

Podľa policajných informácií členovia organizovanej skupiny od začiatku minulého roka zabezpečili v 21 prípadoch pre najmenej 111 občanov Ukrajiny za finančnú odmenu vstup na naše územie. A to na základe podvodne vydaných hromadných turistických víz. Traja Ukrajinci vystupovali ako riaditelia cestovných kancelárií pôsobiacich na Ukrajine. Zabezpečovali ľudí, ktorí mali záujem o vstup na územie Slovenskej republiky, alebo do niektorej z krajín Schengenského priestoru. Slovák vystupoval ako konateľ hotela na východnom Slovensku. Uzatvorili medzi sebou zmluvy, na základe ktorých vybavili akreditáciu. Tá umožňovala žiadať hromadné schengenské víza na konzulárnych zastupiteľstvách Slovenska a Ukrajiny. Slovák vydával fiktívne potvrdenia, tzv. vouchery o tom, že ide o turistov, ktorí sa ubytujú v jeho hoteli a tvrdil, že už majú zaplatené ubytovanie aj keď vedel, že k ich ubytovaniu nedôjde. Za jednu osobu pritom zinkasoval finančnú odmenu 50 eur. Slovák sa za vystavenie fiktívnych dokladov obohatil o celkovú sumu vo výške najmenej 5.500 eur. Zástupcovia cestovných kancelárií išli s týmito fiktívnymi potvrdeniami na konzulárne úrady Slovenskej republiky v Užhorode alebo v Kyjeve. Konzulov uviedli do omylu a tí mysliac si, že ide o turistov, im udeľovali jednotné Schengenské turistické víza. Migranti potom prekračovali ukrajinsko-slovenské hranice, v hoteli sa neubytovali a odišli na rôzne miesta na území Slovenska, alebo do iných štátov schengenského priestoru.

Policajti národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície prezídia Policajného zboru pripravili policajnú akciu na východnom Slovensku. V byte Slováka vykonali domovú prehliadku a v hoteli prehliadku kancelárskych priestorov. Zaistili mobilné telefóny, SIM karty, písomnosti a počítačové údaje.

Obvinený Slovák je stíhaný na slobode. V prípade troch Ukrajincov slovenská polícia požiadala o spoluprácu ukrajinských kolegov. Obvineným hrozí väzenie na sedem až 10 rokov.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby