Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. jún 2024, nedeľa
 

Polícia sprísnila cestné kontroly až do zlepšenia dopravno-bezpečnostnej situácie

11. 02. 2022

logo Policajného zboru SR

A to až  do 6. marca 2022. Polícia prísnejšie kontroly avizovala viackrát, zámerom je zlepšiť dopravno-bezpečnostnú situáciu a zvrátiť nepriaznivý vývoj v počte osôb usmrtených pri dopravných nehodách. Bude taktiež analyzovať a vyhodnocovať dopravno-bezpečnostnú situáciu a tomu prispôsobovať aj opatrenia v cestnej premávke. Jazdite preto bezpečne a dávajte na seba pozor.

Policajti sa zamerajú  predovšetkým na kontrolu:

  • dodržiavania ustanovených alebo obmedzených rýchlostí jazdy motorových vozidiel,
  • spôsobu jazdy vodičov,
  • dodržiavania pravidiel cestnej premávky vodičmi motocyklov a ich spolujazdcami,
  • dodržiavania povinností vodičov voči chodcom a cyklistom,
  • dodržiavania povinností chodcov a cyklistov v cestnej premávke.

Dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky budú policajti  vykonávať v dňoch a v časoch, kedy dochádza najčastejšie k dopravným nehodám s následkami na živote a zdraví, teda najmä v skorších ranných hodinách a za súmraku, a tiež v nočných hodinách cez víkendy. Do týchto opatrení Policajný zbor nasadí  maximálne možné počty príslušníkov služby dopravnej, poriadkovej a železničnej polície, ako aj všetky technické prostriedky na odhaľovanie a dokumentovanie priestupkov proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Využívať sa bude inštitút objektívnej zodpovednosti, čo znamená, že koho pri páchaní priestupkov polícia nezastaví priamo na mieste, príde mu sankcia domov poštou.

Na nepriaznivej nehodovosti  v tomto roku sa odzrkadľuje aj situácia spôsobená pandémiou COVID-19

Mnoho ľudí žije v neistote  z dôvodu neistého zamestnania, prepúšťania a ďalších stresových faktorov v spoločnosti, čo sa odzrkadľuje aj na nervóznom a nesústredenom správaní sa za volantom. Počas núdzového stavu v minulom roku bola výrazne slabšia intenzita dopravy a hustota premávky ako na začiatku roka 2022. Tieto skutočnosti veľkou mierou prispievajú k nepriaznivému vývoju nehodovosti.