Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. máj 2024, štvrtok
 

Polícia sprístupnila súhrnnú správu o dezinformáciách na Slovensku v roku 2021

10. 01. 2022

hoax-ilustr-2022

Intenzita, kadencia, dosah a masovosť dezinformácií, organizovanosť ich tvorcov, efektívne využívanie sociálnych sietí neschopných dohliadať na nebezpečnosť obsahu a nové komunikačné metódy vytvorili z dezinformácií významnú bezpečnostnú hrozbu pre Slovenskú republiku.

 Pestrosť šírených hoaxov v súvislosti s touto témou sa v porovnaní s predošlým rokom zvýšila. Dezinformácie zasahovali všetky oblasti, ktoré sa priamo či nepriamo týkali pokračujúcej pandémie. Intenzita šírenia hoaxov zodpovedala krivke z roku 2020 – dezinformácie sa vyskytovali v online priestore predovšetkým na jar a na jeseň, teda počas druhej a tretej vlny pandémie.

Hlavnou dezinformačnou témou v Slovenskej republike bolo druhý rok po sebe ochorenie Covid-19

Sila vplyvu dezinformácií sa prejavila nielen na miere zaočkovanosti obyvateľstva, ale vyúsťovala aj do verbálnych a fyzických útokov voči radovým predstaviteľom štátnych inštitúcií (zdravotníci, policajti, hygienici, očkovacie tímy atď.). Verbálne a fyzické útoky boli výsledkom frustrácie šíriteľov a prijímateľov dezinformácií, pričom ich konanie sa stávalo predmetom vyšetrovania policajných útvarov.

Polícia na špecializovanej stránke Hoaxy a podvody v roku 2021 vyvrátila 189 hoaxov, pričom 151 z nich sa týkalo pandémie. Podrobnejšie informácie nájdete v súhrnnej správe, ktorú vypracoval odbor komunikácie a prevencie Prezídia PZ. Správa je k dispozícii aj anglickej verzii. (PDF, 392 kB)