Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. november 2023, štvrtok
 

Polícia ukončila vyšetrovanie časti daňových podvodov Mikuláša V.

20. 07. 2012

UBPK_logo

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii skončil vyšetrovanie v časti daňových podvodov, ktorých sa mal dopustiť podnikateľ Mikuláš V. Od minulého roku čelí obvineniu zo skrátenia, ale aj neodvedenia dane a poistného. Vyšetrovateľ v týchto dňoch ukončil vyšetrovanie návrhom na podanie obžaloby prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky.

Mikuláš V. je obvinený z daňovej trestnej činnosti už od marca minulého roku. Vyšetrovateľ mu obvinenie niekoľkokrát rozšíril aj o ďalšie skutky. Na základe nepravdivých účtovných a daňových dokladov v daňových priznaniach neoprávnene uplatňoval odpočítanie DPH. Fiktívne doklady mali preukazovať nákup a predaj tovaru, pomocou ktorých sa mal vyhnúť daňovej povinnosti. Na úkor štátneho rozpočtu sa mal obohatiť pomocou vytvorených reťazcov spoločností a fiktívnych obchodov s lykožrútom smrekovým a euroočkami (ovocné štepy). Vďaka tomu v štátnej pokladnici chýba viac ako 58 miliónov eur.

Ako sme v marci tohto roku informovali, od mája 2009 do januára 2010 Mikuláš V. spolu s Molnárom M. vytvorili obchodný reťazec zo svojich spoločností. Predmetom obchodov malo byť takmer 28 miliónov „euroočiek“, ktoré na základe fiktívnych faktúr Mikuláš V. dodával Molnárovi M. Podľa dokumentácie ich dodanie dokonca potvrdil na dodacích listoch. Ich prepravu mali navyše potvrdzovať aj ďalšie doklady (CMR). Podľa zistení polície k dodaniu tovaru v skutočnosti nikdy nedošlo. Napriek tomu si Mikuláš V. v daňovom priznaní uplatnil nadmerný odpočet DPH.

Nakoľko ide o rozsiahlu ekonomickú trestnú činnosť, polícia vykonala veľké množstvo procesných úkonov. Vypočula stovky svedkov a zabezpečila vyjadrenia expertov a odborníkov. Potrebná bola tiež medzinárodná spolupráca. Polícia však v práci pokračuje ďalej a podozrenia z trestných činov pri ďalších nákupoch a predajoch (iných tovaroch) stále vyšetruje. Nie je preto vylúčené ďalšie obvinenie Mikulášovi V. ale aj iným osobám. Obvinený Mikuláš V. sa naďalej nachádza vo vyšetrovacej väzbe a v prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody až na 16 rokov.