Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

Polícia ukončila vyšetrovanie ďalšieho prípadu mafiánskych praktík

14. 09. 2011

logo 3

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite ukončil prípad vydierania mladého podnikateľa. Prokurátorovi navrhuje z trestného činu vydierania obžalovať podnikateľku Dagmar P. z Trnavy. V záujme majetkového zisku sa podľa policajných zistení Dagmar P. (42) vyhrážala mladému podnikateľovi z okresu Trnava. Vydieraním, že na neho pošle osoby z podsvetia, ho donútila vziať späť návrh na súde konanie, ktorý jej prekážal. V súčasnosti je Dagmar P. vo väzbe v Českej republike za obdobnú trestnú činnosť. V tomto prípade jej pri dokázaní viny hrozí trest odňatia slobody na štyri až 10 rokov.

Dagmar P. sa s mladým podnikateľom, poznala už niekoľko rokov. V apríli 2008 medzi nimi priateľské vzťahy ochladli. Dôvodom bolo podanie, ktoré na súde podnikateľ urobil. Išlo o návrh na vyhlásenie jeho otca za mŕtveho. Podnikateľov otec je od augusta 2005 nezvestný. Vyhlásenie jeho otca za mŕtveho by zrejme Dagmar P. nevyhovovalo. Keď sa o podaní návrhu dozvedela, stretla sa s mladým mužom a začala ho vydierať. Podľa zistení polície mala Dagmar P. na vydieranie aj iný osobitný motív. Domnievala sa, že návrh môže zamiešať karty v jej prípade na prebiehajúcom trestnom súde. Pravdepodobne mala v úmysle zakryť alebo uľahčiť iný trestný čin. Synovi uneseného podnikateľa sa vyhrážala, že ak nestiahne svoj návrh, hodí ho do pľacu podsvetiu. Od toho momentu mal mladý muž obavu o svoj život a zdravie. Preto ešte v ten istý deň vzal svoj návrh na súde späť.

O pomoc sa vydieraný mladík na políciu obrátil až o niekoľko mesiacov neskôr. Polícia situáciu nepodcenila a v snahe chrániť jeho život a zdravie začala konať. Boli vykonané domové prehliadky, zaistené rôzne písomnosti a vypočuté viaceré osoby. Taktiež boli vykonané znalecké posudky Kriminalistickým a expertíznym ústavom Policajného zboru. Získané dôkazy vyšetrovateľa presvedčili, že Dagmar P. skutočne pod hrozbou násilia nútila mladého muža, aby konal proti svojej vôli. Jej vyhrážanie podsvetím ho donútilo stiahnuť podaný návrh na súde späť.

Dôkazná situácia potvrdzuje, že svojim konaním sa Dagmar P. dopustila trestného činu vydierania, z ktorého je obvinená. Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite prípad ukončil návrhom na podanie obžaloby. Za trestný čin vydierania jej v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na štyri až 10 rokov. V súčasnosti je Dagmar P. vo väzbe v Českej republike za obdobnú trestnú činnosť. Na Slovensko bude vydaná až po ukončení konania v Čechách.