Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Polícia upozorňuje na možné riziká pri kúpe tovaru cez internet

26. 10. 2009

Vzhľadom k tomu, že sa v poslednom období vyskytujú časté podvody spojené s nákupom cez internet upozorňujeme občanov na možné riziká.
Častými príkladmi je veľmi výhodná ponuka napr. motorového vozidla (osobné autá, traktory, štvorkolky...) cez rôzne internetové obchody. Môže ísť o tovar, ktorý sa nachádza mimo Slovenskej republiky, ale aj na Slovenku. Podmienkou je len poslať peniaze na účet a oni Vám obratom zašlú auto na Slovensko. Predávajúci s potenciálnym zákazníkom pravidelne komunikujú cez e-mail, čo pôsobí seriózne a dôveryhodne. Ak však pošlete peniaze na uvedený účet, ani tie a ani auto nikdy neuvidíte. V tomto momente končí akákoľvek komunikácia zo strany predávajúceho. Podvodníci pracujú pod falošnými identifikačnými údajmi, čiže pod falošným menom a adresou.

Všetkým preto odporúčame, aby pred objednaním alebo zaplatením tovaru boli obozretní a preverili si:
a) predávajúceho napr. inzertné stránky, aukcie, referencie iných zákazníkov atď.
b) varovné signály vedúce k obozretnosti: ak je kontakt na firmu iba email, alebo iba mobil, alebo iba online formulár, alebo iba sms, ak forma predaja je iba na dobierku, ak nie je predávajúci overiteľný, ak je kontaktná adresa firmy iba P.O.Box, webstránka využíva bezplatný hosting, webstránka je skrytá za inú stránku, a najmä atraktívnosť a nízka cena.

Po zistení podvodu je potrebné ohlásiť podvod čo najskôr na polícii a príslušným orgánom.