Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. júl 2024, sobota
 

Polícia úspešne odhaľuje zneužívanie európskych fondov

28. 10. 2011

euro

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil z trestných činov subvenčného podvodu a poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev troch podnikateľov z Východného Slovenska. Rudolf D., Ľubomír O. a Jozef L. sa podľa zistení polície neoprávnene obohatili o finančné prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Celková spôsobená škoda bola vyčíslená na viac ako 276 tisíc eur. Obvineným hrozí trest odňatia slobody vo výške sedem až 12 rokov. Stíhaní sú na slobode.

Spoločnosti v Rožňave, ktorej konateľmi sú Rudolf D. a Ľubomír O., bol v apríli 2010 schválený ministerstvom hospodárstva nenávratný finančný príspevok takmer 343 tisíc eur. Táto suma predstavovala 50% z celkových oprávnených výdavkov projektu na zavedenie inovačných technológií do výroby. Išlo o projekt v rámci Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast. 85% sumy príspevku pochádzalo z finančných prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a 15% zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Aby spoločnosť získala finančné prostriedky, musela preukázať zmluvy o reálnych a preukázaných výdavkoch. Tie museli zodpovedať bežným cenám na trhu v čase ich vzniku.

Konatelia rožňavskej spoločnosti vyhlásili verejnú súťaž pre dodávanie tovarov do projektu, ktorých kúpu chceli príspevkom uhradiť. Súťaž vyhrala spoločnosť konateľa Jozefa L. Rožňavská spoločnosť následne kúpila dva stroje. Polícia zistila, že stroje v hodnote 290 tisíc a 71 tisíc eur rožňavská spoločnosť kúpila od inej ako dodávateľskej spoločnosti Jozefa L. Následne po vzájomnej dohode s Rudolfom D. a Ľubomírom O., Jozef L. vystavil rožňavskej spoločnosti faktúry o predaji strojov. Faktúry však boli vystavené už na sumy takmer 469 tisíc a viac ako 83 tisíc eur. Tieto nepravdivé faktúry Ľubomír O. potom predložil poskytovateľom nenávratného finančného príspevku. V žiadosti o priebežnú platbu žiadal aj úhradu týchto dvoch strojov. Ich dodanie a nákup tak preukazoval nepravdivými faktúrami vystavenými spoločnosťou konateľa Jozefa L. Táto spoločnosť v skutočnosti stroje nezakúpila ani ich nevlastnila. Na základe nepravdivých faktúr spoločnosť konateľov Rudolfa D. a Ľubomíra O. neoprávnene získala sumu viac ako 276 tisíc eur. Viac ako 234 tisíc eur pochádzalo z finančných prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Ďalších, viac ako 41 tisíc eur pochádzalo zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil zo zločinu subvenčného podvodu a zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev Ing. Rudolfa D., Ing. Ľubomíra O. a Jozefa L. Stíhaní sú na slobode. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.