Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. júl 2024, pondelok
 

Polícia v deň volieb prijala tri podnety pre podozrenie z volebnej korupcie

12. 03. 2012

znak PZ web

Polícia k dnešnému dňu eviduje sedem podnetov pre podozrenie z trestného činu volebnej korupcie. K štyrom, už pred voľbami do národnej rady evidovaným podnetom, v deň volieb pribudli tri trestné oznámenia. Dve na východnom Slovensku pre podozrenie z kupovania hlasov v Rožňave, Moldave nad Bodvou a Trebišove. Jedno oznámenie pre podozrenie z kupovania voličských hlasov v piatich dedinách v revúckom okrese. Vo všetkých prípadoch konal a koná Úrad boja proti korupcii. Oznámenia polícia okamžite preverila priamo v ohlásených miestach v deň volieb. Polícia aj dnes pokračuje v konaní dokumentovaním preverovaných zistení, ako aj ďalšími zákonnými úkonmi. V prípade, že sa opodstatnenosť podnetov potvrdí, začne trestné stíhanie.

Úrad boja proti korupcii zatiaľ vedie trestné stíhanie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z trestného činu volebnej korupcie v dvoch prípadoch v Poprade. Oba boli oznámené kandidátom vo voľbách na podnet polície ešte pred voľbami. Okrem týchto dvoch podnetov polícia pred sobotňajšími voľbami zaevidovala a koná v prípadoch podnetov v Bratislave a v Trebišove. Aj tu zatiaľ prebieha zákonné preverovanie.

Trestného činu volebnej korupcie (§336a Trestného zákona) sa dopustí ten, kto priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne, ponúkne alebo sľúbi úplatok tomu, kto má právo voliť. A to s cieľom, aby volil určitým spôsobom, nevolil určitým spôsobom, alebo nevolil vôbec, prípadne sa nezúčastnil volieb. Páchateľom tohto trestného činu hrozí trest odňatím slobody až na dva roky a v niektorých prípadoch na jeden až päť rokov.