Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. júl 2024, streda
 

Polícia včera skontrolovala bezpečnosť na 102 železničných priecestiach

08. 06. 2012

zeleznicna

V rámci Európskeho dňa bezpečnosti na železničných priecestiach včera (07.06.2011) prebehla na celom území Slovenska dopravno-bezpečnostná akcia. Polícia kontrolovala dodržiavanie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a železničnej dopravy na 102 priecestiach. V obvode železničných dráh zistila 243 priestupkov vodičov motorových vozidiel a 24 priestupkov ostatných účastníkov cestnej premávky.

Akcia prebehla vo všetkých krajinách Európskej Únie a v rámci Slovenskej republiky sa jej zúčastnilo 152 príslušníkov poriadkovej, železničnej a dopravnej polície. Kontrolovali aj bezpečnosť železničných priecestí, kde nezistili žiadne poruchy. Kontrolám sa však nevyhli ani rušňovodiči a osoby podieľajúce sa na zabezpečovaní dráh alebo dopravy na dráhach. Priestupku sa nedopustil žiaden z nich.

Nakoľko od začiatku tohto týždňa až do nedele (4. až 10. júna tohto roka) tiež prebieha dopravno-bezpečnostná akcia TISPOLu zameraná na alkohol, každý kontrolovaný vodič bol podrobený aj dychovej skúške. Ani jeden z kontrolovaných vodičov v obvode železničných dráh včera nebol pod vplyvom alkoholu. Zato u iných účastníkov cestnej premávky sme v obvode železničných dráh odhalili tri takéto prípady. Počas akcie mala polícia dôvod zadržať vodičský preukaz v štyroch prípadoch.

Jedným zo spôsobov ako predchádzať dopravným nehodám je prevencia. Počas včerajšieho dňa policajti prednášali o bezpečnom pohybe osôb v blízkosti železníc žiakom na 55 vybraných základných a stredných školách.

V prvom štvrťroku evidujeme na železničnom priecestí 33 dopravných nehôd, čo je o päť menej ako v rovnakom období minulý rok. Pri týchto nehodách sa ťažko zranilo 5 ľudí, 17 vyviazlo s ľahkými zraneniami a o život prišla jedna osoba. Najčastejšie došlo k dopravnej nehode na zabezpečenom železničnom priecestí (24), najviac v Košickom kraji (7). K týmto nehodám na železničnom priecestí dopomohol v šiestich prípadoch alkohol.