Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

Polícia vypátrala a zadržala medzinárodne hľadaného väzňa na úteku

16. 09. 2011

akcia

Slovenská polícia v týchto dňoch zadržala v jednej z reštaurácií v Šuranoch medzinárodne hľadaného Miroslav H. Justičné orgány Švédska 40-ročného občana Slovenskej republiky odsúdili v apríli minulého roka na tri roky väzenia pre zločiny obchodovania s ľuďmi, ublíženie na zdraví a krádež. Po odpykaní si skoro polovice trestu využil voľný pohyb odsúdených vo švédskej väznici a ušiel. Generálne riaditeľstvo švédskej polície na neho v máji tohto roka vydalo Európsky zatýkací rozkaz.

Pre podozrenie, že by sa Miroslav H. mohol ukrývať na Slovensku, o pomoc k jeho vypátraniu požiadali pátracie zložky švédskej polície slovenskú špecializovanú jednotku pátračov Prezídia Policajné zboru. Prípad bol označovaný prívlastkom „vysoká priorita“.

Zistenie miesta úkrytu a prípravu zatknutia hľadaného väzňa komplikoval samotný fakt, že Miroslav H. vedel, že po ňom prebieha pátranie. Preto sa na adrese bydliska nezdržoval, menil miesta svojho pobytu a využíval súdržnosť a podporu komunity ku ktorej patril. Naposledy za zdržoval v jednej z bytoviek v Nových Zámkoch.

Samotné zatknutie vzhľadom k charakteru páchateľa prebehlo s využitím momentu prekvapenia. Reštauráciu v Šuranoch, kde obedoval v spoločnosti ďalších troch ľudí, obkľúčila zásahová jednotka, tzv. kukláči. Zásah prebehol efektívne, bez možnosti úteku, či ohrozenia zúčastnených. Aj po niekoľkých minútach po zadržaní sa hľadaný pokúšal presvedčiť políciu, že došlo k omylu a on nie je hľadaným Miroslavom. Vymyslenú totožnosť neexistujúceho brata však nedokázal obhájiť a nakoniec svoju identitu priznal a putoval do cely policajného zaistenia v Nitre. Tam bude čakať na uvalenie vydávacej väzby a následné vydanie na výkon trestu do Švédska.

Skutky, ktorých sa hľadaný Miroslav H. vo Švédsku dopustil spáchal v rokoch 2008 a 2009, spolu s ďalším páchateľom zo Slovenska. V tom čase vylákali 18-ročnú Slovenku do Švédska pod prísľubom zabezpečenia práce. Potom ju nútili násilím a využívajúc jej závislosť od nich k poskytovaniu sexuálnych služieb pre klientov, ktorých jej zabezpečovali.