Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. február 2024, nedeľa
 

Polícia vyriešila ďalší prípad, ktorý siaha do minulosti

30. 04. 2013

znak PZ SR

Trestné činy spáchané v minulosti sú postihnuteľné aj v súčasnosti. O tom, že páchatelia trestnej činnosti si nikdy nemôžu byť istí svojím únikom, svedčí aj prípad z minulého týždňa.

Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície minulý týždeň obvinil z trestných činov prevádzačstva a z legalizácie príjmu z trestnej činnosti, spáchané organizovanou skupinou, tri osoby. Dvaja muži sú Slováci z Bratislavy a okolia, žena z Ukrajiny. Za prevádzačstvo im hrozí trest odňatia slobody vo výške dva až osem rokov a za legalizáciu príjmu z trestnej činnosti päť až 12 rokov. Všetci traja sú stíhaní na slobode. 

Podľa zistení polície organizovaná skupina pôsobila ešte v roku 2005. Konateľ spoločnosti so sídlom na Ukrajine, 54-ročný Emil M., sa spolčil so 49-ročnou Máriou G. a so 65-ročným Pavlom J. Ich cieľom bolo nedovolené získanie povolenia na pobyt a zamestnanie na území Slovenskej republiky pre minimálne 35 osôb pochádzajúcich z Ukrajiny.

Emil M. ako člen organizovanej skupiny si založil na Slovensku firmu, pričom sa dohodol s firmou sídliacou na Ukrajine, že mu sprostredkuje ľudí na stavebné práce. Ukrajinskú firmu zastupovala Mária G., ďalší člen skupiny. Predmetná spoločnosť však na Ukrajine nemala licenciu na vykonávanie sprostredkovateľskej činnosti zamestnávania občanov Ukrajiny v zahraničí. Tretí člen skupiny, Pavol J. vybavoval osobám z Ukrajiny žiadosti o udelenie povolenia na zamestnanie na Slovensku.  Osoby z Ukrajiny však nakoniec vykonávali inú prácu pre iné spoločnosti, ako sa v zmluve dohodli. Občania Ukrajiny tak na území Slovenskej republiky vykonávali nelegálnu prácu.

Doteraz dokázaný zisk, o ktorý sa organizovaná skupina obohatila, predstavuje 250 tisíc eur.

 Vyšetrovanie pokračuje, je preto veľmi pravdepodobné, že budú obvinené aj ďalšie osoby.