Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2024, nedeľa
 

Polícia za tri dni odhalila za volantom 103 opitých vodičov

12. 04. 2012

znak PZ web

Počas trojdňovej veľkonočnej policajnej akcie skontrolovali policajti na alkohol alebo iné návykové látky viac ako 17 tisíc vodičov. Požitie alkoholických nápojov (do 0,48 mlg/l) zistili u 89 vodičov motorových vozidiel, z nich bolo 54 vodičov nemotorových vozidiel. Trestného činu ohrozovanie pod vplyvom návykovej látky sa dopustilo 14 vodičov, tí nafúkali nad jedno promile a hrozí im až ročné väzenie. Štyria vodiči, ktorí sa nevyhli policajnej kontrole, sa dopustili trestného činu marenie výkonu úradného rozhodnutia, pretože šoférovali aj napriek uloženému zákazu. Hrozí im väzenie až na dva roky. Policajti zistili požitie iných návykových látok u jedného vodiča nemotorového vozidla. Policajti zadržali spolu 283 vodičských preukazov. Najviac, 231, zadržali za to, že síce účastníci boli ochotní pokutu zaplatiť, ale nemali pri sebe dostatočnú finančnú hotovosť. Orgán Policajného zboru však ihneď po zaplatení pokuty vodičské preukazy vráti. Policajti zadržali 281 osvedčení o evidencii a 28 tabuliek s evidenčným číslom. Napomenutím riešili najmä priestupky chodcov (89) a cyklistov (55), ale aj 39 vodičov za prekročenie povolenej rýchlosti. Za tento priestupok zaplatilo pokutu aj najviac vodičov, viac ako 3 tisíc.

Tieto priestupky zaevidovala polícia v sobotu 7. apríla, v pondelok 9. apríla a v utorok 10. apríla tohto roka. Počas veľkonočných sviatkov a prázdnin polícia predpokladala zvýšený presun vodičov, preto zvýšila dohľad na cestách. Najmä od soboty sa policajti zamerali na kontrolu dodržiavania najvyšších dovolených rýchlostí a zákazu požívania alkoholu.

Počas tohtoročnej Veľkej noci, od piatku 6. apríla do pondelka 9. apríla tohto roka sme zaznamenali celkom 109 dopravných nehôd. O život prišla jedna osoba, ťažko sa zranilo 5 osôb a ľahké zranenia utrpelo 47 osôb. Minuloročná Veľká noc (22.4. - 25.4.2011) priniesla 156 nehôd, 4 ťažko zranených a 67 ľahko zranených osôb. Pred dvomi rokmi počas Veľkej noci (2.4. - 5.4.2010) sme zaznamenali 167 dopravných nehôd, jedného usmrteného, 14 ťažko a 52 ľahko zranených osôb.

Napriek upozorneniam polície o dopravno-bezpečnostnej akcii vodiči porušujú dopravné predpisy. Aj výsledky kontrol počas týchto dní svedčia o potrebe organizovania dopravných kontrol, takže vodiči sa aj v budúcnosti môžu pripraviť na podobné akcie, aby sme pozitívne ovplyvnili bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Dopravná nehodovosť, ako aj jej následky síce klesajú, policajti však aj naďalej budú dohliadať na disciplinovanosť všetkých účastníkov cestnej premávky. Najmä v čase dopravných špičiek budú v okolí priechodov pre chodcov v blízkosti škôl, nemocníc, staníc, kostolov, cintorínov a nákupných centier. Piatky a počas víkendov krajské riaditeľstvá Policajného zboru zabezpečujú zvýšené kontroly vodičov na alkohol a návykové látky. Policajti hliadkujú najmä v blízkosti kultúrno-spoločenských podujatí, v okolí zábavných centier, diskoték, herní a barov.