Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Polícia zadržala a obvinila členov takzvanej "bankomatovej mafie"

07. 03. 2011

logo 3

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil z trestného činu krádeže z časti dokonaného a z časti v štádiu pokusu a z trestného činu poškodzovanie cudzej veci päť osôb. V siedmich prípadoch krádeže a pokusoch o krádež bankomatov zlodeji ukradli takmer 345-tisíc eur a spôsobili škodu 501-tisíc eur. Hrozí im za to trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov. Traja sú stíhaní väzobne, dvoch sa polícii zatiaľ nepodarilo zadržať.

Obvinené osoby za obdobie posledného roka ukradli a pokúšali sa ukradnúť bankomaty. Priviazali ich reťazami o auto a vytrhli ich. Neskôr bankomaty rozrezali a vybrali z nich peniaze. Takýmto spôsobom ukradli 345 tisíc eur a spôsobili škodu viac ako 500 tisíc eur. Bankomaty kradli vždy až po ich doplnení. Sú obvinení zo skutkov krádeže bankomatu v budove zdravotného strediska v obci Zbehy v apríli 2010, krádeže bankomatu v obchodnom centre MAX v Nitre v auguste 2010, pokus o krádež bankomatu v obci Zlaté Klasy v septembri 2010, krádeže bankomatu v nákupnom centre v Bratislave v septembri 2010, krádeže bankomatu v objekte predajne potravín e v obci Výčapy – Opatovce v septembri 2010, krádeže bankomatu v nákupnom centre IKEA v Bratislava v novembri 2010 a pokus o krádež bankomatu v obchodnom centre v Martine v novembri 2010. Trestnej činnosti sa dopúšťali nielen na Slovensku, ale aj v Čechách a Rakúsku.

5. marca 2011 Úrad boja proti organizovanej kriminalite v spolupráci s Útvarom osobitného určenia Prezídia PZ zorganizoval akciu na zaistenie podozrivých osôb a zadržanie dôkazov. Priamo pri zásahu policajti zadržali troch ľudí, medzi nimi aj údajného šéfa gangu Jána G. z Galanty. Hlavného organizátora policajti pri zadržiavaní prekvapili a chcel ujsť cez okno, avšak aj pod oknom stáli policajní špecialisti. "Pri zadržaní a potvrdení, že ide ozaj o policajnú akciu, si tento človek vydýchol, uľavilo sa mu," vyhlásil prezident Policajného zboru. Okrem troch zadržaných obvinil vyšetrovateľ ďalších dvoch ľudí z gangu, ktorí boli v tom čase na dovolenke na Tenerife. Na nich je vydaný medzinárodný a európsky zatykač. "Sme v kontakte so všetkými zainteresovanými policajnými zbormi, letiskami a rôznymi opornými bodmi, kde je možné tieto osoby zadržať," poznamenal Jaroslav Spišiak.

Počas akcie urobili štyri domové prehliadky a osem prehliadok nebytových priestorov. Zaistili odcudzené motorové vozidlá, evidenčné čísla, vysielačky, mobilné telefóny a značné množstvo SIM-kariet, reťaze, karbobrúsky, policajné kukly, policajné rovnošaty špecializovaných pracovísk. Autá páchateľov mali okrem rušičiek namontované stroboskopické svetlá, ktoré mali simulovať, že ide o policajné akcie.

Vyšetrovateľ na základe dôkazov obvinil z trestného činu krádeže z časti v štádiu dokonanom a z časti štádiu pokusu a poškodzovania cudzej veci päť osôb, Jána G. z Galanty (1975), Mareka D. z Galanty (1981), Martina K. zo Serede (1980), Martina K. zo Serede (1983) a Petra T. z Galanty (1975). Dvoch sa zatiaľ nepodarilo zadržať, traja sa už nachádzajú vo väzbe. Hrozí im trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov.