Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 21. september 2021, utorok
 

Polícia zadržala a obvinila organizátora výroby a predaja fentanylu

14. 11. 2011

logo 3

Úrad boja proti organizovanej kriminalite zaznamenal ďalší úspešný zásah proti distribútorom, tentoraz syntetických drog. Polícia zadržala a obvinila hlavného organizátora predaja fentanylu a heroínu v Bratislavskom kraji, Bujara S. a jeho pomocníka Jozefa V. Okrem drogovej trestnej činnosti čelia aj obvineniu z trestného činu nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami. Pri ich zadržiavaní a domových prehliadkach polícia totiž zaistila väčší arzenál zbraní. Obvineným hrozí trest odňatia slobody od 10 do 15 rokov. Obaja sú vo vyšetrovacej väzbe.

Ešte v auguste tohto roku skončili vo vyšetrovacej väzbe pre drogovú trestnú činnosť dvaja muži, ktorí vyrábali drogu fentanyl (tlačová konferencia PPZ 12.8.2011). Fentanyl je pomerne nová droga, ktorá v poslednej dobe na čiernom trhu nahrádza heroín. Vtedy polícia zaistila kompletnú výrobňu a 4,3 kilogramy fentanylu v hodnote 240 tisíc eur. Polícia však ďalej pracovala, aby sa spravodlivosti nevyhol ani organizátor drogovej trestnej činnosti, ktorý cez svojich „ľudí“ zásoboval nielen Bratislavský kraj, ale celé západné a južné Slovensko. Policajné informácie nasvedčovali, že pravdepodobným organizátorom je 49-ročný Bujar S., pôvodom z Macedónska. Významnú pomoc pri distribúcii a výrob drog fentanyl a heroín mu zabezpečoval 49-ročný Jozef V. z Bratislavy. Každý z nich plnil vopred určené úlohy potrebné pre organizovanie výroby a ďalšej distribúcie drog.

Úrad boja proti organizovanej kriminalite odbor Bratislava v spolupráci s Útvarom osobitného určenia pripravil a zrealizoval policajnú akciu na ich zadržanie. Policajti vykonali päť domových prehliadok a šesť prehliadok iných priestorov. Počas nich zaistili jednu útočnú pušku, tri samopaly, jednu samonabíjaciu pištoľ, slzotvorný granát, dve tritonové náložky, ktoré sa používajú v ozbrojených silách. Ďalej finančnú hotovosť vo výške 20 tisíc eur, 16 jednorazových dávok marihuany a približne 10 kg kryštalickej látky s obsahom paracetamolu, ktorý sa používa na riedenie drog. Expertízne skúmanie potvrdilo, že niektoré zbrane sú podľa zákona zakázané, to znamená, že podliehajú povoľovaciemu konaniu.

Na základe dôkaznej situácie vyšetrovateľ obvinil Bujara S. a Jozefa V. z trestného činu nedovolená výroba omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi a z trestného činu nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami. Po dokázaní viny im hrozí až 15 ročné väzenie. Na návrh vyšetrovateľa a prokurátora vzal súd oboch mužov do vyšetrovacej väzby.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby