Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. jún 2024, streda
 

Polícia zadržala na juhu Slovenska 17,5 ton nebezpečného odpadu

22. 07. 2011

baterie

Polícii sa podaril ďalší zásah proti priekupníkom s nebezpečným odpadom. Predvčerom (20. júla 2011) v okrese Lučenec zaistila nákladné auto s prívesom plným starých olovených akumulátorov bez oprávnenia na ich výkup, prepravu alebo likvidáciu. Vodič a jeho spoločník sa pokúsili 17,5 ton tohto nebezpečného materiálu previesť do Maďarska. Polícia obvinila Sándora T. a Attilu O., občanov Maďarska, z trestného činu neoprávneného nakladania s odpadmi. V super rýchlom trestnom konaní ich oboch súd už odsúdil na 7 mesiacov podmienečne a uložil trest prepadnutie veci.

Sándor T. (48) naložil v okrese Rimavská Sobota takmer 17,5 tony použitých olovených batérií na náves za nákladným vozidlom. Na pokyn Attilu O. (39) chcel vyviesť tento nebezpečný odpad v stredu (20.07.2011) do Maďarska. Bez príslušného povolenia na výkup, prepravu a likvidáciu týchto batérií. Podľa informácií polície je výkup takýchto batérií v Maďarsku spoplatnení. Za tento náklad mohli získať takmer 10 tisíc eur.

S nebezpečným odpadom sa však Sándor T. nedostal ďaleko. Príslušníci Policajného zboru počas pripravenej akcie zastavili podozrivé nákladné vozidlo. Pri kontrole odhalili nebezpečný odpad bez príslušného povolenia. To že ide o neoprávnené nakladanie s odpadmi potvrdzuje aj Protokol z kontroly Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Polícia následne zadržala aj Attilu O. Pod ťarchou dôkazov sa obvinení k trestnému činu priznali, za čo im sudca v super rýchlom trestnom konaní uložil do 24 hodín 7 mesačný podmienečný trest a trest prepadnutia veci.

Polícii sa v tomto regióne špeciálne darí v boji s environmentálnou kriminalitou. V máji tohto roka v okrese Rožňava opäť občania Maďarska Lajos E. (37) a Lajos G. (55) vykupovali, zhromažďovali a prepravovali opotrebované olovené batérie. Takýmto spôsobom neoprávnene nakladali až s 15 tonami nebezpečného odpadu bez príslušného povolenia, ktoré je na to potrebné. Oboch polície obvinila z nedovoleného nakladania s odpadmi. Za takéto konanie uložil Lajosovi E. súd trest zákazu pobytu v obvode okresu Rožňava na dobu 24 mesiacov. V prípade Lajosa G. polícia vyšetrovanie ukončila návrhom na podanie obžaloby. Hrozí mu trest odňatia slobody šesť mesiacov až tri roky.

Polícia má záujem chrániť a pomáhať aj na úseku akým je environmentálna kriminalita. V tejto oblasti tiež spolupracujeme s Ministerstvom životného prostredia SR.