Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 31. júl 2021, sobota
 

Polícia zadržala podvodníka hľadaného na Slovensku aj v Čechách

30. 06. 2011

logo 3

Polícia v pondelok popoludní zadržala 31-ročného Ericha D. zo Starej Turej. Ide o osobu, ktorá je podozrivá, že sa dopúšťala podvodného konania nie len na území Slovenskej republiky, ale aj v Čechách. Polícia po mladom mužovi vyhlásila pátranie a súd vydal príkaz na jeho dodanie do výkonu trestu odňatia slobody za ekonomickú trestnú činnosť presne pred rokom.

Erich D. podvodným konaním mal lákať peniaze od ľudí. Sľúbil pôžičky za výhodné podmienky, žiadatelia mali len poslať tak zvanú „vinkuláciu zmenky“, čiže peňažné opatrenie na jeho účet. Lenže úver a ani peniaze zaslané na jeho účet už viac nevideli. Takto úmyselne uviedol do omylu stovky osôb a zneužil ich finančnú tieseň, spôsobil im škodu desaťtisíce eur. Momentálne sa nachádza v ústave na výkon trestu odňatia slobody.

Erich D. vystupoval ako sprostredkovateľ investora z Nemecka. Kontaktoval rôznych finančných poradcov a ponúkal im produkt, tak zvaný „Úver na zmenku“. Podmienky boli výhodné. Úverový rámec bol od 50 tisíc až do 5 miliónov eur s úrokom 3,15 percent ročne s dobou splatnosti 15 rokov. Čerpanie úveru bolo bezúčelové a ihneď. Pôžičku ponúkal aj insolventným osobám, ktorým by iné inštitúcie peniaze nepožičali. Čerpanie úveru podmieňoval tým, že žiadatelia museli poukázať finančnú hotovosť na jeho účet. Išlo o tak zvanú „vinkuláciu zmenky“, čiže opatrenie a to záviselo od výšky požadovaného úveru. Pred klientmi vystupoval pod rôznymi falošnými menami, napríklad ako Ing. Milan Hanár z Trnavy, Ing. Kamil Masič z Banskej Bystrice, Mgr. Ján Senecký alebo Erik Štiga. Toto bol dôvod prečo sa mu darilo dlhodobo unikať pred spravodlivosťou.

Preverovaním však polícia zistila, že k sprostredkovaniu úverov nikdy nedošlo a podstatou jeho konania bolo uviesť poškodených do omylu a vylákať od nich peniaze. Za dva mesiace vylákal minimálne 140 tisíc eur. Páchaniu tohto trestného činu sa venoval asi od roku 2006 až do teraz, poškodil stovky ľudí a pôsobil škody desiatky tisíc eur.

Zásahom policajtov Úradu boja proti organizovanej kriminalite bolo zamedzené v ďalšom pokračovaní páchania tejto trestnej činnosti. Pretože jeho konanie malo vysokú mieru spoločenskej nebezpečnosti hrozí mu trest odňatia slobody na desať až 15 rokov.

 

Polícia vyzýva všetky osoby, ktoré sa stali obeťou tohto podvodníka, aby sa obrátili na najbližší útvar Policajného zboru a podali trestné oznámenie.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby