Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. apríl 2024, utorok
 

Polícia zatkla hľadaného Čecha pre ekonomickú trestnú činnosť

27. 07. 2016

logo_patranie

V pondelok (25.07.2016) v dopoludňajších hodinách v centre Bratislavy policajti z prezidiálneho cieľového pátrania zatkli medzinárodne hľadaného Čecha, Jana B. Policajná akcia v jednom z bratislavských hotelov bola rýchla a efektívna, bez povšimnutia verejnosti. 

Po hľadanej osobe pátrali prezidiálni cieľoví pátrači spolu s českými kolegami. V úzkej operatívnej súčinnosti získali poznatky o jeho pohybe. Mal sa nachádzať v Bratislave. Cieľoví pátrači preto pripravili akciu na jeho zadržanie v blízkosti jedného z luxusných hotelov v lokalite Starého mesta.

Pre spáchanie viacerých závažných ekonomických trestných činov si má hľadaný odpykať dvanásť a pol roka. Ešte v máji tohto roku vydal sudca Krajského súdu v Brne Európsky zatýkací rozkaz na jeho dodanie do výkonu trestu odňatia slobody (Krajský súd v Brne ho uznal vinným zo spáchania opakovaných trestných činov podvodov, ktoré páchal od konca deväťdesiatych rokov až do roku 2011. V tomto období Jan B. napriek svojej platobnej neschopnosti dokázal v 38 prípadoch oklamať svoje obete a vydávajúc sa za úspešného podnikateľa od nich vylákal veľké finančné čiastky. Tie sa pohybovali od desiatok tisíc až po miliónové sumy v českých korunách, ktoré veritelia podvodníkovi poskytovali v domnienke ich zhodnotenia. Svojím podvodným konaním spôsobil škodu 13.187.000Kč). Na území Slovenska sa mal zdržovať už pred jeho vydaním, ešte v čase, keď voči nemu v Českej republike prebiehalo trestné konanie. Mal prebývať v menších hoteloch a penziónoch v okolí hlavného mesta, ktoré mal navštevovať sporadicky a využívať mestskú anonymitu v reštauráciách a baroch v centre mesta. 

V súčasnosti je zadržaný v cele policajného zaistenia a príslušný krajský prokurátor rozhoduje o vydávacej väzbe.