Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. september 2023, nedeľa
 

Poslanci obecného zastupiteľstva si chceli prilepšiť

27. 06. 2012

UBPK_logo

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil dvoch poslancov obecného zastupiteľstva obce na východe Slovenska z korupcie. Od bývalého starostu obce mali požadovať úplatok za zmenu podmienok vyplatenia odstupného pre jeho osobu, čím by prišiel skôr k peniazom. Po prevzatí časti úplatku skončili v rukách polície.

Ešte v januári minulého roku, obecné zastupiteľstvo jednej z obcí v Prešovskom okrese, prijalo uznesenie o podmienkach vyplatenia odstupného pre starostu obce. Podľa uznesenia obecného zastupiteľstva mu malo byť odstupné vyplatené v mesačných splátkach po dobu štyroch rokov.

Podľa policajných zistení prišiel poslanec a zároveň zástupca starostu, Miloš G., s novým návrhom pre dnes už bývalého starostu. V priebehu mája tohto roku ho mal viackrát žiadať o úplatok. Mal mu zaň ponúkať zmenu uznesenia, ktorá mala zabezpečiť jednorazové vyplatenie celej sumy odstupného.

V polovici júna tohto roku navštívili Miloš G. spolu s ďalším poslancom, Františkom B. bývalého starostu. Na dvore v mieste jeho bydliska mu mali sľúbiť za 800 eur výplatu odstupného v dvoch alebo v troch splátkach a nie v mesačných po dobu štyroch rokov, ako bolo pôvodne upravené uznesením. Polovicu mali žiadať vyplatiť hneď na mieste ako zálohu. Nakoľko bývalý starosta takú hotovosť pri sebe nemal, uskromnili sa aj s 300 eurami. Zvyšok od neho mali žiadať vyplatiť v termíne do zasadnutia obecného zastupiteľstva. Zmenu totiž mali sľúbiť zabezpečiť spolu s ďalšími poslancami.

Na zasadnutie sa však už nestihli dostaviť. Po prevzatí úplatku zasiahla polícia a oboch poslancov zadržala. Vyšetrovateľ ich obvinil z prijímania úplatku, za čo im v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov. Stíhaní sú na slobode.