Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. jún 2024, nedeľa
 

Potreba výmeny občianskeho preukazu sa dotkne 30-tisíc používateľov e-podpisu

12. 07. 2022

cip-eid-ilustr-januar

Len približne 30-tisíc držiteľov občianskych preukazov s certifikátmi pre e-podpis vydanými do júna 2021 (z celkových 480 000, čo je cca 8 percent) aj reálne elektronické podpisovanie využíva. Približne 30-tisíc osôb sa tak dotkne potrebná výmena preukazu k 1. januáru 2023 z dôvodu potreby elektronického podpisovania.

Ostatní držitelia občianskych preukazov ich budú môcť využívať aj naďalej. Používatelia certifikátov k e-podpisu budú včas upozornení na potrebu výmeny občianskeho preukazu. Ministerstvo vnútra spúšťa v septembri pripravenú informačnú kampaň, cieľovou skupinou ktorej budú v prvom rade aktívni používatelia elektronických podpisov s certifikátmi na doklade vydanými do júna 2021. Rezort na to využije najmä elektronickú cestu informovania - prostredníctvom e-schránok.

Dôvody, prečo ministerstvo vnútra zatiaľ nepristúpilo k masívnejšiemu informovaniu, sú dva:

  1. Prvým, zásadným, je ekonomický pohľad – ministerstvo vnútra v časoch globálnej čipovej krízy pristúpilo k rozhodnutiu nevydávať nové doklady v medziobdobí, počas ktorého je možné elektronicky podpisovať aj so starším typom dokladu.
  2. Druhým je pretrvávajúci enormný záujem o vydávanie pasov ale aj OP ako cestovných dokladov po dlhom období pandémie a z toho titulu preťažené oddelenia dokladov, preto rezort nechcel ešte viac vyťažiť pracoviská, keďže ľudia si začali doklady húfne v jednom čase vybavovať. Z daného dôvodu sme sa rozhodli pre informačnú kampaň na september.

Certifikáty potrebné k elektronickému podpisovaniu dokumentov nie sú povinnou súčasťou občianskych preukazov. Občianske preukazy slúžia predovšetkým na preukazovanie totožnosti, štátneho občianstva SR a ďalších údajov na nich uvedených.

O doklad nebude možné požiadať elektronickou cestou, keďže výmena OP z dôvodu neplatných certifikátov nie je uzákonená. Elektronicky možno požiadať o OP len pri zmene trvalého pobytu alebo pri skončení časovej platnosti OP, a to za predpokladu, že podoba tváre a podpis žiadateľa nie sú v informačných systémoch evidované dlhšie ako 5 rokov.

Prečítajte si tiež: