Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. september 2023, utorok
 

Poznáme držiteľku trojmiliónteho elektronického občianskeho preukazu

13. 09. 2018

cip-eid-ilustr-januar

Trenčanka Jana Košecová je trojmilióntou držiteľkou  elektronického občianskeho preukazu s čipom. Vo štvrtok 13. septembra 2018 si svoj doklad prevzala na oddelení dokladov Policajného zboru v Trenčíne.  Ako pani Košecová povedala, občiansky preukaz si menila preto, lebo sa vydala a zmenila si priezvisko. O vydanie nového občianskeho  preukazu požiadala 23. augusta tohto roku.

Občiansky preukaz jej na oddelení dokladov aktivovali a dostala aj čítačku. Ako trojmiliónta držiteľka uviedla, elektronické služby už vo svojom povolaní využíva a je za každý pokrok v tejto oblasti. Umiestnenie ju potešilo a prekvapilo, pretože nevedela, že ministerstvo vnútra udržiava tradíciu uctenia si "eID milionárov":  prvý miliónty občiansky preukaz s čipom sme odovzdali v auguste 2015 v Malackách, druhý miliónty držiteľ o doklad požiadal v roku 2017 v Galante.  Aj s pani Košecovou sa stretli pracovníci MV SR a od generálneho riaditeľa spoločnosti DXC Technology Slovensko /dodávateľ projektu Elektronická identifikačná karta/ Zdenka Böhmera dostala nový notebook.

Zľava: riaditeľ ODE PPZ Rudolf Hlavatý, Jana Košecová, zástupca riaditeľa KR PZ Trenčín Rastislav Pelech a šéf oddelenia dokladov OR PZ Trenčín Martin Honzek

Štart elektronickej komunikácie začal na Slovensku v decembri 2013, kedy MV SR  začalo vydávať elektronické občianske preukazy s čipom a elektronickým podpisom. Občiansky preukaz s čipom /eID karta/ je prostriedok na zaručenú autentifikáciu jeho držiteľa v elektronickom prostredí. O detailoch bezpečného riešenia eID karty informoval prítomných novinárov Radovan  Ďurana z dodávateľskej spoločnosti DXC Technology Slovensko.

V súčasnosti ju vydávame ako

  • občiansky preukaz /od decembra 2013 – viac ako 3 milióny držiteľov /, pričom 45 percent držiteľov má OP aktivovaný /BOK/ a takmer 130-tisíc má aj  elektronický podpis.
  • elektronický doklad o pobyte pre cudzincov /od apríla 2014 -  takmer 149-tisíc držiteľov/
  • alternatívny autentifikátor pre cudzincov a občanov SR bez pobytu na Slovensku /od marca 2017 – vyše 750 držiteľov/
  •  ako doklad pre malý pohraničný styk / od júna 2015 – 6278 držiteľov/.

Pani Košecová si preberá nový občiansky preukaz

Ako informoval riaditeľ odboru dokladov a evidencií Prezídia PZ Rudolf Hlavatý, elektronický občiansky preukaz v prostredí eHealth  postupne nahradí preukaz poistenca. Je to jeden z dôvodov, prečo MV SR plánuje vydávať občianske preukazy aj všetkým deťom. MV SR vydáva ročne cca 650-tisíc elektronických OP. Vzhľadom na ďalšie rozširovanie elektronickej komunikácie sa plná penetrácia v SR predpokladá v roku 2021.

OP s čipom je po aktivácii bezpečnostným osobným kódom /BOK/ autentifikačným, čiže prihlasovacím prostriedkom do elektronickej schránky, ktoré Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby  zriaďuje na Ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk.

  • Bez aktivovaného OP s čipom nie je možné dostať sa do schránky a teda je nemožná elektronická komunikácia. Slúži ako komunikačný prostriedok pri využívaní  stoviek elektronických služieb štátu, ktoré používatelia nájdu na www.slovensko.sk.
  • Výhodou e-služieb je okrem úspory času aj úspora správnych poplatkov – tie pri elektronickej komunikácii klesajú o 50 percent /najviac však do výšky 70 eur/.

Vľavo na snímke generálny riaditeľ DXC Technology Slovakia Zdenko Bohmer s kolegom Radovanom  Ďuranom, Jana Košecová a zástupcovia MV SR

Ministerstvo vnútra dosiaľ používateľom sprístupnilo 112 služieboblasti registrácie osôb a ich pobytu, matričné služby, služby národnej evidencie vozidiel, služby elektronického archívnictva,  služby registra adries, živnostenského podnikania a sprístupnili sme aj služby pre elektronické poskytovanie štatistík z činnosti polície a činnosti integrovaného záchranného systému.