Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. august 2021, pondelok
 

Pozor na falošné bankovky v Chorvátsku!

01. 07. 2011

chorvat_kuny

Polícia upozorňuje občanov, ktorí sa chystajú na dovolenku do Chorvátska, aby si dávali pozor na možný výskyt falošných bankoviek – kún v obehu. Podľa informácií od chorvátskej polície je možný väčší výskyt falošných kún. V poslednom období sa vyskytli nové prípady, pri ktorých ľudia platili falošnými bankovkami a ani o tom nevedeli. K falošným bankovkám sa môžete nevedomky dostať najmä na frekventovaných miestach, kde sa nachádza veľa ľudí. Napríklad na trhoch, kde nie sú obchodníci vybavení technikou na kontrolu bankoviek, ale taktiež aj v obchodoch alebo kaviarňach.

Odporúčame preto niekoľko preventívnych rád ako sa vyvarovať takýmto nepríjemnostiam: 

  • bankovku si vždy krátko, ale dôkladne prezrite,
  • pomocou dotyku sa dá určiť kvalita papiera a tlače na bankovkách (mechanické vlastnosti papiera, razba). Bavlnený papier má oveľa väčšiu trvanlivosť a odolnosť proti opotrebeniu, než bežný komerčný papier vyrobený z buničiny, 
  • pomocou zraku skontrolujte oproti svetlu zobrazenie vodoznaku a ochranného prúžku, 
  • miernymi vibráciami bankovky skontrolujte obrázky použité na kovovej fólii (hologram / kinegram) a prvky tlačené farebne, 
  • pri výdaji viacerých bankoviek venujte pozornosť všetkým, nie len vrchnej.

V prípade, že zistíte, že ste sa dostali k podozrivej bankovke, neváhajte a ihneď kontaktujte políciu. Aj v takýchto prípadoch Vám pomôžu slovenskí policajti pôsobiaci cez leto v Chorvátsku a poradia Vám ako sa chrániť, aby ste sa nestali obeťou trestného činu. Počkajte na príchod polície a pokiaľ sa k Vám bankovka dostala bežným platobným stykom, vec sa po príchode polície vysvetlí. Keď však utečiete z miesta, stávate sa podozrivým. Tu upozorňujeme na dôležitosť oznámiť polícii výskyt podozrivej bankovky hneď ako sa Vám dostane do rúk, je to prvý krok k odhaleniu a vypátraniu falšovateľa. Uvedomte si, že použiť bankovku, o ktorej viete, že je falošná, je trestným činom.

 

Dvojica slovenských policajtov bude od 1. júla do 31. augusta tohto roka pôsobiť na teritóriu Splicko - Dalmatinskeho policajného riaditeľstva na policajnej stanici Makarska. V tejto oblasti bude možné zastihnúť hliadku na mobilnom telefónnom čísle +385997201001 (rekreačná oblasť Podgora, Tučepi, Brela, Baška Voda). Druhá dvojica slovenských policajtov bude pôsobiť na teritóriu Primorsko - Goranského policajného riaditeľstva na policajnej stanici Crikvenica. Tu budú môcť turisti zavolať slovenskej hliadke na mobilné telefónne číslo +385997201002 (rekreačná oblasť Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga).

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby