Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 11. október 2024, piatok
 

Pražský proces: Slovensko pošle do Srbska 15 policajtov na ochranu hranice

, 21. 09. 2016

skpres-kalinak-srbskyprem-ilustr

Zástupcovia takmer z 50 krajín sa zúčastnili na tretej ministerskej konferencii Pražského procesu na tému  Čelíme výzvam spoločne,  ktorá sa konala v utorok 20. septembra 2016 v Bratislave. Zameraná bola na vývoj a opatrenia súvisiace s migráciou.

 

Predstavitelia zúčastnených krajín sa dohodli na spoločnej deklarácii, z ktorej vyplýva záujem o predĺženie platnosti Akčného plánu pražského procesu na obdobie ďalších piatich rokov. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra SR Robert Kaliňák.

Konferencia - zľava štátna tajomníčka MV SR Denisa Saková s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom

"Je to rozhodujúce vymieňanie skúseností, ako vylepšiť práve migračný problém, ktorý je čím ďalej naliehavejší," povedal Kaliňák na margo ministerskej konferencie. Podotkol, že aj vzájomnou spoluprácou krajín sa podarilo zvrátiť negatívny vývoj migrácie, ktorý bol predovšetkým na balkánskej ceste.
Minister vnútra informoval, že rokoval aj so svojím srbským kolegom Nebojšom Stefanovićom. "Podpísali sme dohodu o spolupráci a vyslaní ďalších 15 policajtov do Srbska na ochranu hranice," uviedol Robert Kaliňák.

Podpis dohody so srbským ministrom vnútra Nebojšom Stefanovićom o vyslaní slovenských policajtov

Na zasadnutí sa zúčastnil aj minister vnútra Malty Carmelo Abela, keďže štafetu v pokračovaní pražského procesu prevezme od januára 2017 Malta.

Robert Kaliňák  ministrom vnútra Malty Carmelom  Abelom

Prioritami Akčného plánu Pražského procesu v rokoch 2012 až 2016 bolo predchádzanie a boj proti ilegálnej migrácii, integrácia legálne prebývajúcich migrantov, readmisia, dobrovoľné návraty a udržateľná reintegrácia, migrácia, mobilita a rozvoj, legálna migrácia s osobitným dôrazom na pracovnú migráciu a azyl a medzinárodná ochrana.

Účastníci konferencie Pražského procesu v Bratislave

Pražský proces je politický proces, ktorého účelom je vybudovať a rozvíjať partnerstvo medzi zúčastnenými štátmi v oblasti migrácie. Ide o spoluprácu a výmenu informácií medzi krajinami  Albánsko, Arménsko, Rakúsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Gruzínsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Kazachstan, Kosovo, Kirgizsko, Lotyšsko, Lichtenštajnsko, Litva, Luxembursko, bývalá juhoslovanská republika Macedónsko, Malta, Moldavská republika, Čierna hora, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Ruská federácia, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Tadžikistan, Turecko, Turkménsko, Ukrajina, Spojené kráľovstvo  a Uzbekistan.