Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. december 2022, piatok
 

Pred kúpou vozidla v Taliansku si overte, či nie je kradnuté

26. 02. 2014

znak PZ SR

Podľa informácií od policajného pridelenca v Ríme sa v Taliansku opakujú prípady predaja kradnutých vozidiel. Autá kupujú v dobrej viere aj slovenskí občania, no pri jeho zápise do evidencie alebo pri ceste v zahraničí zistia, že je vozidlo v pátraní.

Slovenskí občania radi kupujú motorové vozidlá od talianskych fyzických alebo právnických osôb. V nejednom prípade sa ale pri registrácii ukáže, že sa vozidlo z dôvodu krádeže nachádza v národnom alebo medzinárodnom systéme pátrania. V takom prípade je vozidlo „novému majiteľovi“ odňaté a talianske úrady rozbehnú zložitý proces zisťovania bližších okolností prípadu. Vozidlo býva často odstavené niekoľko rokov a občan nemá možnosť jeho ďalšieho využitia.

Zaradenie vozidiel do talianskeho systému pátrania po kradnutých vozidlách je možné našťastie preveriť na dvoch webových stránkach. Jednou z nich je bezplatná stránka Ministerstva vnútra Talianskej republiky, kde je možné preveriť, či je vozidlo v systéme vložením evidenčného čísla alebo čísla podvozku:

http://coordinamento.mininterno.it/servpub/ver2/SCAR/cerca_targhe.htm .

Druhou je spoplatnená stránka Automobilového klubu Talianska (ACI):

https://servizi.aci.it/VisureInternet/welcome.do ,kde previerka stojí 8,83 eur. V databáze  verejného automobilového registra  (Visure della Bancha Dati PRA online) je možné preveriť aj dodatočné údaje k vozidlu, ako je zápis do registra, prepis, hypotéka a iné. Previerka sa vykonáva zadaním evidenčného čísla a ďalších požadovaných údajov (Dati del richiedente: priezvisko, meno, fiškálny kód, dátum narodenia, telefón, e-mail, potvrdenie e-mailu) a prepisom znakov do spodnej tabuľky vpravo. Kliknutím na červený odkaz „QUI“ je možné vyžiadať iné znaky. Platba sa vykoná kliknutím na červené tlačidlo „Effettuare pagamento“.

Obidva kanály však majú informatívny charakter.

 

 

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby