Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. máj 2024, pondelok
 

Prevod 265 000 eur na účty v Monaku

18. 02. 2009

Príslušníci Spravodajskej jednotky finančnej polície Policajného zboru zistili informácie týkajúce sa konania štyroch občanov Talianska, ktorí od leta roku 2008 investovali značný objem finančných prostriedkov do založenia obchodnej spoločnosti, ktorá mala na Slovensko dovážať a následne predávať textilný tovar a módne doplnky. Štyria spoločníci a konatelia obchodnej spoločnosti požiadali banky na území SR o zriadenie podnikateľských účtov a vydanie POS terminálov za účelom prijímania bezhotovostných platieb. Následne si tieto osoby zriadili v bankách na území SR osobné účty s pomerne vysokými počiatočnými vkladmi, ku ktorým im boli vydané rôzne bankové platobné karty.

Na POS termináloch obchodnej spoločnosti boli v priebehu mesiaca december 2008 prostredníctvom platobných kariet vydaných vo viacerých bankách práve spoločníkom tejto spoločnosti vykonané tzv. predautorizácie, ktoré sa využívajú pri bezhotovostných elektronických platbách za účelom overenia zostatku na účte. Jednalo sa však o fiktívne platby, pričom predautorizácie boli realizované v čase, keď na účtoch bol dostatok finančných prostriedkov. Po overení zostatkov na týchto osobných účtoch páchatelia vybrali finančné prostriedky z účtov buď v hotovosti alebo platobnými kartami.

Následne koncom decembra 2008, teda v čase, keď sa banky a ich pracovníci sústredili na bezproblémové technické zabezpečenie prechodu na Euro, podali páchatelia príkazy na dokončenie predautorizácií. Týmto spôsobom zabezpečili, že na účty obchodnej spoločnosti boli postupne pripisované finančné prostriedky, ktoré následne mali byť zúčtované z osobných účtov páchateľov. Okamžite po pripísaní finančných prostriedkov na podnikateľský účet boli tieto páchateľmi vyberané z bankomatov resp. prevádzané na ďalšie osobné účty páchateľov.

Tento prípad bol výnimočný z hľadiska dôkladnej a pomerne dlhej prípravy na trestný čin, investovania vlastných finančných prostriedkov, vhodne zvoleného údajného predmetu podnikania vzhľadom na národnosť páchateľov, sofistikovaného modusu operandi vyžadujúceho dôkladnú znalosť fungovania bankového systému a v neposlednom rade i načasovanie dokončenia predautorizácií v období vrcholenia prechodu na Euro.

Celková suma takto realizovaných obchodov cez POS terminály predstavuje čiastku vo výške 350.000,- EUR. Časť z takto získaných finančných prostriedkov vo výške najmenej 265.000,- EUR previedli páchatelia na účty v Monaku.

V uvedenej veci je v súčasnosti vedené trestné konanie pre obzvlášť závažný zločin podvodu v spolupáchateľstve v súbehu s obzvlášť závažným zločinom legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Môže im hroziť trest odňatia slobody vo výške až 20 rokov.