Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. september 2021, sobota
 

Prezidiálnym pátračom sa podaril dvojitý úlovok

02. 04. 2014

znak PZ SR

Minulý týždeň sa cieľovým pátračom z Prezídia Policajného zboru mimoriadne darilo. V stredu 26. marca zatkli ráno v Bratislave dlhodobo hľadaného Milana M. (40). Popoludní sa presunuli do okresu Nové zámky, kde zadržali medzinárodne hľadaného Vladislava J. (55).

V prvom prípade ide o Košičana ktorý bol dva roky na úteku. Súd mu za násilnú trestnú činnosť uložil trest odňatia slobody na päť rokov. Spravodlivosti sa vyhýbal, preto na neho ešte začiatkom roku 2012 vydal Najvyšší súd Slovenskej republiky príkaz na dodanie do výkonu trestu. Cieľovým pátračom z prezídia sa podarilo získať informácie o mieste, kde sa zdržiava. Museli postupovať opatrne, nakoľko išlo osobu v dobrej telesnej kondícii, ovládajúcu policajnú taktiku a bol v spoločnosti psa bojového plemena. Aby bola akcia bezpečná a nedošlo k ohrozeniu nezúčastnených osôb, policajti zvolili miesto zásahu mimo obývaných častí mesta. K zadržaniu hľadaného Milana M. došlo využitím momentu prekvapenia zablokovaním jeho vozidla na jednej z výpadoviek z mesta. Po jeho zatknutí bol dodaný do výkonu trestu, presne podľa príkazu Najvyššieho súdu, kde si už odpyká uložený trest.

V druhom prípade ide o občana Českej republiky, ktorý sa ukrýval na území Slovenska. Hneď ako to zistila česká polícia, požiadala slovenských kolegov o spoluprácu. Bol na neho vydaný európsky zatykač. Prípad prevzala jednotka cieľového pátrania Prezídia Policajného zboru a v spolupráci s českou stranou nabralo pátranie na obrátkach. Aj Vladislav J. sa vyhýbal spravodlivosti. Doma ho za ekonomickú trestnú činnosť odsúdil súd na šesť rokov. Keďže sa trestu vyhýbal, koncom minulého roku došla justičným orgánom Českej republiky trpezlivosť. Bol na neho vydaný príkaz na dodanie do výkonu trestu. Miesto jeho úkrytu v malej obci na juhu Slovenska sa pátračom podarilo zistiť v priebehu niekoľkých týždňov. Aj v tomto prípade bola mimoriadna opatrnosť na mieste. Ide o osobu, ktorá má blízko k strelným zbraniam. Aj preto pátrači zasahovali v spolupráci s prezidiálnym Lynx komandom. Opäť bol využitý moment prekvapenia, kde sa pri zatýkaní Vladislav J. nezmohol na žiaden odpor. Ani v tomto prípade k zraneniu osôb nedošlo. Návrh prokurátora na jeho predbežnú väzbu krajský sudca v Nitre akceptoval. Od 27.03.2014 český občan čaká na jeho vydanie.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby