Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. jún 2024, sobota
 

Pri vymáhaní dlhu používali mafiánske praktiky, skončili v rukách polície

27. 09. 2011

kukláče

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil dvoch mužov, ktorí použitím mafiánskych praktík vymáhali od podnikateľa 205 tisícový dlh. Dušan D. a Peter M. čelia obvineniu zo zločinu obmedzovania osobnej slobody. Banskobystričan Dušan D. je obvinený aj z obzvlášť závažného zločinu vydierania. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na 15 až 20 rokov. V súčasnosti sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe. Peter M. je stíhaný na slobode. Hrozí mu trest odňatia slobody na tri až osem rokov.

Polícia zistila, že 54-ročný Dušan D. z Banskej Bystrice mal od konca roku 2008 požičiavať finančné prostriedky bystrickému podnikateľovi. Išlo o pôžičky v rôznych výškach v nepravidelných intervaloch. Úroková sadzba sa odvíjala od výšky požičanej sumy. Dlžná suma sa vyšplhala až na 205 tisíc eur, ktoré Bystričan nebol schopný splácať. Od začiatku apríla tohto roka až do tejto chvíle Dušan D. za pomoci 22-ročného Petra M. z Badína začal pôžičky pod hrozbou násilia vymáhať.

Začiatkom apríla tohto roka Dušan D. prišiel k bystrickému podnikateľovi domov. Požiadal ho, aby mu odovzdal kľúče od svojho bytu a dobrovoľne sa z neho aj s rodinou odsťahoval. Návrat vraj bude možný len v tom prípade, ak mu splatí dlžnú sumu peňazí. Pod hrozbou násilia a vyhrážania sa ublížením jeho synovi, mu Bystričan odovzdal kľúče od bytu a odsťahoval sa. Približne o mesiac začali výhražné telefonáty. Podnikateľovi sa vyhrážali neznáme osoby. Keď ani naďalej nedokázal splatiť neustále sa zvyšujúcu dlžobu, stupňovalo sa aj vyhrážanie. Zašlo to ďalej, hrozili fyzickým ublížením jednotlivým členom jeho rodiny.V júli už anonymné telefonáty pritvrdili, vyhrážali sa, že podnikateľov syn zostane pripútaný na invalidnom vozíku a on tiež. V auguste sa mu vyhrážali, že pôjdu do práce jeho manželky a urobia jej problémy. Dušan D. podnikateľa opakovane osobne navštevoval. Opakovali sa aj anonymné telefonáty s hrozbou, že ak nezaplatí dlh, ublížia celej jeho rodine.

Ustavičné hrozby a vyhrážanie vyvrcholili v polovici septembra tohto roka. Podnikateľ sa obrátil na políciu. Policajti Úradu boja proti organizovanej kriminalite pripravili akciu. Monitorovali osobné stretnutie Dušana D. s bystrickým podnikateľom. Dušan D. ho vyzval, aby spolu išli k notárovi. Podnikateľ mal podpísať uznanie dlhu, to však odmietol. Dušan ho fyzicky napadol a vytiahol ho od stola kaviarne, v ktorej sa stretli. Pred kaviareň prišlo vozidlo aj s vodičom Petrom M. Dušan a Peter násilím podnikateľa naložili do auta a odviezli ho na odľahlé parkovisko. To však netušili, že majú v pätách políciu a policajti zasiahli v pravej chvíli.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite odbor Stred obvinil 54-ročného Dušana D. z Banskej Bystrice a 22-ročného Petra M. z Badína zo zločinu obmedzovania osobnej slobody spolupáchateľstvom. Hrozí im trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Peter M. je stíhaný na slobode. Dušan D. čelí obvineniu aj z obzvlášť závažného zločinu vydierania v štádiu pokusu. Hrozí mu trest odňatia slobody na 15 až 20 rokov. V súčasnosti sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe.