Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. jún 2024, pondelok
 

Prípad predaja platinových sít je skončený návrhom na podanie obžaloby

26. 03. 2014

znak PZ SR

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry skončil vyšetrovanie predaja platinových sít návrhom na podanie obžaloby na tri osoby vo veku 50 rokov. Obvinení sú z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov.

Ide o predsedu komisie na otvorenie a vyhodnotenie ponúk k elektronickej aukcii (č. 2/2011), jej člena a znalca z odboru strojárstvo (odvetvia odhad hodnoty strojových zariadení). Podľa vyšetrovateľa predseda v postavení vedúceho služobného úradu Správy štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky a spomínaný člen komisie v postavení osoby poverenej riadením Odboru mobilizačných rezerv a pohotovostných zásob, ako osoby zodpovednej za spracovanie podkladov k uskutočňovanej hospodárskej súťaži na odpredaj hnuteľného majetku konali v rozpore s oprávnenými záujmami Správy štátnych hmotných rezerv. Tá je podľa zákona povinná, ako správca majetku štátu, nakladať s majetkom s maximálnou hospodárnosťou.

Podľa zistení polície tak obvinení v prípade predaja platinových sít neurobili. Nezabezpečili, aby bola v súťaži stanovená ich primeraná predajná cena, aby bola znaleckým dokazovaním objektívne stanovená ich všeobecná hodnota. Miesto toho mal byť do konania účelovo  pribratý znalec z odboru strojárstvo, odvetvia odhad hodnoty strojových zariadení. Ten stanovil všeobecnú hodnotu platinových sít len 81.720.- eur. Nízku hodnotu dosiahol tak, že  sa  v znaleckom posudku (zo dňa 29.03.2011) známou skutočnosťou, že sú sitá z drahých kovov (s obsahom  90 - 95 % platiny a 10 - 5 % ródia) nezaoberal.

Obvinení konali v rozpore so zákonom napriek tomu, že mali poznať  primeranú cenu predmetných sít a ich  materiálové zloženie. V dôsledku toho došlo v elektronickej aukcii (dňa 04.07.2011) k ich podhodnoteniu a k uzatvoreniu kúpnej zmluvy (dňa 08.07.2011, č. 82/OMRaPZ/2011) medzi Slovenskou republikou, zastúpenou Správou štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky a spoločnosťou so sídlom v Bratislave. Predmetom zmluvy bola  kúpa platinových sít za 667.656.- eur napriek tomu, že ich reálna hodnota na trhu predstavovala  najmenej 2.895.490,20.- eur. Správe štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky bola spôsobená škoda vo výške najmenej 2.227.834,20.- eur.