Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. jún 2024, nedeľa
 

Príspevok štátu na chránené dielne použil na iný účel

17. 05. 2012

UBPK_logo

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil podnikateľa z poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev a subvenčného podvodu. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny poskytol Milanovi K. príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo pracoviska. Podľa zistení polície mal obvinený použiť príspevok na iný ako určený účel. Konal tak v rozpore so zákonom a v prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Stíhaný je na slobode.

Milan K. (33) z Veľkého Krtíša bol konateľom v dvoch obchodných spoločnostiach so sídlom v Bratislave. V marci minulého roku uzavrel s úradom práce, sociálnych vecí a rodiny dohodu o poskytnutí príspevku pre obe jeho spoločnosti. Príspevok mal slúžiť na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska. Predmetom činnosti v chránených dielňach a na chránených pracoviskách malo byť balenie, triedenie a príprava pekárenských výrobkov na expedíciu, ako aj ostatná potravinárska, pekárenská a cukrárenská výroba. Pre obe svoje spoločnosti žiadal príspevok v celkovej výške viac ako 135 tisíc eur.

Od apríla minulého roku začal Milan K. postupne predkladať úradu práce, sociálnych vecí a rodiny 18 žiadostí o úhradu platieb. Tie mu boli v 14 prípadoch vyplatené v celkovej sume viac ako 61 tisíc eur. Finančná kontrola úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v oboch spoločnostiach odhalila porušenie zákona. V chránených dielňach a na chránených pracoviskách sa totiž nerealizoval predmet činnosti. Milan K. tým uviedol úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v otázke splnenia podmienok na poskytnutie príspevku do omylu. Získaný príspevok použil na iný ako určený účel. Štátnemu rozpočtu a Európskemu sociálnemu fondu spôsobil a to aj v časti v štádiu pokusu celkovú škodu viac ako 72 tisíc eur.