Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. marec 2023, streda
 

Projekt "Bezpečná komunita - komunita je náš domov"

16. 06. 2008

Dňa 12.júna 2008 sa konala na Prezídiu Policajného zboru tlačová beseda. Jej obsahom bolo vyhodnotenie 1. ročníka dlhodobého projektu Bezpečná komunita – komunita je náš domov.

Iniciátorom projektu je Komunálna poisťovňa, ktorá sa chce preventívnymi aktivitami v spolupráci s Policajným zborom a Združením miest a obcí Slovenska podieľať na zvýšení bezpečnosti občanov v komunite.

Ako prvá cieľová skupina boli oslovené deti predškolského a mladšieho školského veku. V prvom polroku školského roka 2007/2008 sa projekt realizoval v materských školách pod názvom „Bezpečnosť pre predškoláka“ a v 1.ročníkoch základných škôl pod názvom „Bezpečnosť pre prváka“.

Do projektu sa zapojilo viac ako 2 500 základných a materských škôl, čo je viac ako 30 000 detí z miest i obcí celého Slovenska. Deti dostali pracovné listy, pedagógovia metodický materiál, ktorý im umožnil pútavou formou prostredníctvom hier a omaľovánok budovať u detí návyky bezpečného správania doma, na ulici, pri ceste do školy, škôlky, pri cestovaní, hre, korčuľovaní i bicyklovaní. Deti navyše dostali nového kamaráta - psíka Bezpečka, ktorý ich sprevádzal. Riešili s ním rizikové situácie a zamýšľali sa nad svojím konaním.

Súčasťou projektu bola výtvarná súťaž o hodnotné ceny. Predškoláci svoje predstavy o bezpečnom svete stvárnili v leporele a prváci v prváckych novinách. Najlepšie práce v každom kraji získali pre svoju školu a škôlku športové potreby v hodnote 20 000 korún a víťazná škola a škôlka sa teší na vybudovanie ihriska alebo športoviska v hodnote 300 000 korún. V 1.ročníku vyhrali Materská škola Štvrť M.R.Štefánika 12 z Lučenca a Základná škola P. Križku 392/2 z Kremnice.

Príslušníci Policajného zboru sa aktívne zapojili do projektu, spolu s ďalšími odborníkmi sa podieľali na tvorbe pracovných listov a metodického materiálu. Hoci s deťmi pracovali najmä ich učitelia, do materských škôl a medzi prvákov chodili aj policajti – služobne zaradení na úseku prevencie, ale i na úseku dopravnej a poriadkovej polície a špeciálnych policajných služieb. Svoje preventívne pôsobenie spestrili ukážkami policajných činností policajní kynológovia i kukláči. Počas prvého školského polroka sa zapojili do projektu na 243 materských a základných školách. Policajné uniformy, psy i technika deti vždy zaujme, čo sa odrazilo i v ich výtvarných dielkach – leporelách a prváckych novinách, v ktorých sa často objavili policajti ako pomocníci a ochrancovia.

Preventívne aktivity na komunálnej úrovni účinne prispievajú k zvýšeniu bezpečnosti občanov, sú prínosom pre komunitu. Policajný zbor ich bude vždy podporovať, preto chce s Komunálnou poisťovňou a so Združením miest a obcí Slovenska spolupracovaťaj v 2. ročníku projektu Bezpečná komunita – Smiling Kids v školskom roku 2008/09. Viac informácií o 1.ročníku ako i o 2.ročníku projektu nájdete na www.bezpecnakomunita.com  a www.kpas.sk.

Keď sme v októbri 2007 na pôde Prezídia Policajného zboru predstavili verejnosti spoločný projekt „Bezpečná komunita – komunita je náš domov", boli sme presvedčení, že sa stretne s veľkým záujmom najmä detí. Úspešný bol aj vďaka všetkým tým, ktorí s deťmi tvorivo pracovali. Patrí im preto poďakovanie, ako aj všetkým, ktorým nie je ľahostajný život a zdravie občanov – predstaviteľom miest a obcí aj Komunálnej poisťovne.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby