Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Protidrogová akcia „Kuriér“

06. 10. 2009

Lebka-s

Začiatkom augusta pracovníci protidrogového oddelenia stred Banská Bystrica Úradu boja proti organizovanej kriminalite P PZ v spolupráci s Colným kriminalistickým úradom Bratislava zaistili na vyclievacej pošte zásielku z Južnej Ameriky z Peru. Išlo o zásielku, ktorá obsahovala lebku s rozmermi 28x17 cm. Povrch lebky bol priehľadný červeno fialovej farby s presvitaním bieleho vnútorného obsahu. Po vykonaní RTG analýzy policajti zistili, že dutina lebky obsahuje látku organického pôvodu. Po vybalení lebky sa z nej vysypalo stopové množstvo kokaínu. Celková váha zásielky bola skoro 6 kíl, z toho váha kokaínu bola stanovená na 2 kilogramy.
Z tohto množstva by bolo možné vyrobiť viac ako 23.000 jednotlivých dávok. Hodnota na čiernom trhu predstavuje viac ako 470.000 €.

Vyšetrovateľ obvinil z drogovej trestnej činnosti 42-ročného Zdenka B. zo Starej Turej. Zdenkovi B. hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo odňatie slobody na doživotie, je stíhaný väzobne.

Ide o prvý prípad pašovania drogy, konkrétne kokaínu, v takejto podobe v histórii polície. Lebka bola vyrobená z polyesterovej živice, do ktorej bol natlačený kokaín. Lebka vážila skoro 6 kíl, samotný kokaín 2 kilá. Experti Kriminalistického a expertízneho ústavu Prezídia PZ sa dostali k droge len tak, že celú lebku vychladili na -170 C tekutým dusíkom a následne hmotu rozbíjali na prach. Z prachu extrahovali samotný kokaín. Fyzické drvenie hmoty trvalo 2 dni a extrahovanie 1 týždeň.

 
Lebka - pohľad zboku                                          Lebka - pohľad zospodu