Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Protidrogové akcie - indoorové pestovanie marihuany

12. 11. 2009

zaistená marihuana pestovaná tzv. indoorovým spôsobom

Na základe operatívno – pátracej činnosti policajti zistili, že v Trnave na Coburgovej ulici v priestoroch bývalých Trnavských automobilových závodov v jednom z nevyužitých skladov, sa majú nachádzať občania vietnamskej národnosti a pestujú v ňom marihuanu. Priestory mali v prenájme od decembra 2008 pod zámienkou existencie firmy na opracovávanie kameňa. Pestovali tu však marihuanu tzv. indoorovým spôsobom, čo je urýchlený rast za využitia prísunu umelých hnojív, zavlažovania a tepla. Vietnamci z objektu nevychádzali, mali tam zabezpečenú stravu, kuchynku a miesto na prespanie.
Na základe týchto skutočností pracovníci protidrogového oddelenia v Trnave Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia PZ vykonali akciu pod krycím názvom Hanoi II. Nakoľko ani po opakovanej výzve nikto dvere neotváral, museli pristúpiť k otvoreniu pomocou baranidla. V objekte sa nachádzali štyria občania vietnamského pôvodu vo veku od 30 do 43 rokov. Na miesto prizvali aj cudzineckú políciu a tlmočníka za účelom overenia totožnosti.
Marihuanu pestovali v priestoroch s rozmermi 70x25 metrov, kde bolo vytvorených 15 samostatných miestností.
Počas prehliadky zaistili 970 kg vysoko kvalitnej marihuany v surovom stave o počte viac ako 1900 kusov ( výška 30-120 cm). Z toho by bolo asi 300 kg sušiny, z ktorej by sa dalo vyrobiť 700.000 jednotlivých dávok, na čiernom trhu by mali hodnotu asi 3.500.000 €.
Zariadenie na pestovanie marihuany obsahovalo 531 výbojok na vyhrievanie, 531 deflektorov, 531 transformátorov, ventilátory, zariadenie na odsávanie vzduchu, merače vlhkosti a teploty vzduchu. Mesačne spotrebovali elektrinu v hodnote 20.000 €.

Vyšetrovateľ obvinil 4 Vietnamcov z drogovej trestnej činnosti, sú stíhaní väzobne a hrozí im trest odňatia slobody na 4 až 10 rokov.

Za posledné obdobie vykonali policajti na západnom Slovensku 9 akcií, ktoré boli zamerané na indoorové pestovanie marihuany. Počas každej bolo zaistené veľké množstvo kvalitnej marihuany a zadržané osoby vietnamského pôvodu. Typickým znakom sú špeciálne upravené priestory, najčastejšie ide o prenajaté staršie domy, ktoré majú napr. zatemnené okná (zatiahnuté žalúzie), odvetrávanie a klimatizáciu (prídavné komíny alebo rúry). V týchto objektoch je malá skoro až žiadna frekvencia pohybu osôb. Budovy vo väčšine odoberajú elektrickú energiu na čierno.
Ak majú ľudia podozrenie, že aj v ich obci dochádza k tejto drogovej trestnej činnosti, môžu sa, aj anonymne, obrátiť na:

Telefónne číslo: 09610 54 501
E – mailom: npj@minv sk
TA.13G4@IHLPGK3H@
alebo na adresu NPJ ÚBOK, Račianska 45, 812 72 Bratislava

  
Zaistená marihuana pestovaná tzv. indoorovým spôsobom