Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. máj 2024, piatok
 

Rezort vnútra aktívne pracuje a monitoruje situáciu v súvislosti s nelegálnou migráciou

01. 10. 2022

policajti-foto-ceseta

Na pokyn ministra vnútra Romana Mikulca sú aj v sobotu 1. októbra 2022 všetky potrebné zložky v nasadení. Do monitoringu štátnych hraníc sú zapojené hliadky Policajného zboru z jednotlivých krajov, obvodné oddelenia, oddelenia služobnej kynológie, hliadky pohotovostných  motorizovaných jednotiek, dopravnej polície, diaľničné hliadky či oddelenia  mýtnej polície.

Na základe záverov z piatkového rokovania krízového štábu ministra vnútra asistuje aj Hasičský a záchranný zbor, ktorý poskytol stany zo záchrannej brigády.

„V piatok 30. septembra bolo na území Slovenska zadržaných 222 nelegálnych migrantov, zintenzívnili sme spoluprácu operatívnych zložiek Slovenska, Maďarska, Rakúska a Česka pri eliminácii prevádzačstva. Faktom je, že primárne, približne v 80 percentách, prichádzajú do Európy nelegálni migranti zo Srbska, celkovo je na západnom Balkáne zaznamenaný nárast nelegálnej migrácie o 205 percent," povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Aktuálne sú hliadky 24/7 na hraničnom priechode Čunovo–diaľnica, Komárno, Medveďov, Štúrovo.

Hliadka polície

„Kontroly na vnútorných hraniciach sú rozhodnutím zástupcov tých krajín, ktoré ich prijímajú. Slovensko sa odmieta stať zberným táborom pre migrantov, ktorých by vrátilo Česko či iné krajiny, potrebujeme nájsť spoločné partnerské riešenie na medzinárodnej úrovni s cieľom ochrániť hranicu schengenského priestoru. Preto som na  pondelok 3. októbra  zvolal pracovný obed v Bratislave na úrovni ministrov vnútra Slovenska, Česka, Rakúska a Maďarska," povedal minister Mikulec.

„Úrad hraničnej a cudzineckej polície tento rok prostredníctvom Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii zadržal 127 prevádzačov, ktorým sme preukázali 1850 migrantov," povedal riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Robert Gucký.

Hliadka polície

Slovenskí policajti pomáhajú a monitorujú situáciu vo zvýšenom počte aj na území Maďarska. Zvyšujeme počty spoločných hliadok na území Maďarska v prihraničnom území. „Dnes som osobne na území Maďarska, naše policajné hliadky pomáhajú maďarským kolegom a intenzívne si plnia svoje pracovné úlohy," povedal policajný prezident Štefan Hamran.

Stany hasičov

„Potrebujeme ďalej zvyšovať ochranu vonkajšej hranice EÚ. Bez dostatočne chránenej hranice je ohrozená celá naša migračná politika a vážne ohrozený základný pilier Schengenu – čo znamená voľný pohyb bez kontrol na vnútorných hraniciach EÚ," uzavrel minister Roman Mikulec.