Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. máj 2024, utorok
 

Riaditeľ železničnej polície na konferencii RAILPOL

15. 05. 2014

znak PZ SR

V dňoch 7. až 8. mája  2014 hostila Portugalská Guarda Nacional  Republicana účastníkov 31. konferencie Railpol, organizácie združujúcej  subjekty zaoberajúce sa bezpečnosťou železničnej dopravy v rámci polícií 17 členských krajín Európskej únie a USA. Za Slovenskú políciu sa jej zúčastnil aj riaditeľ odboru železničnej polície Prezídia Policajného zboru, pplk. Mgr. Norbert Berecz.

Jednou z tém rokovania bola problematika krádeží kovov a železničných súčastí, s ktorou bojujú a riešenia hľadajú všetky členské krajiny a riešenia je potrebné hľadať v intenzívnej  spolupráci s privátnym sektorom najmä veľkými spoločnosťami, ktorých sa daná problematika týka ako sú napríklad železnice, telekomunikácie  a podobne. Ako účelný a efektívny prvok sa javí aj zavedenie systému monitorovania elektronického upozorňovania na takéto skutočnosti.

Ďalšou témou bol systém mobilného prenosu a sprístupnenia čo najväčšieho množstva dát prostredníctvom mobilných telefónov resp. iných zariadení  policajných hliadok v teréne s cieľom „preniesť kanceláriu na ulicu“. Účastníci sa v rámci rokovania dotkli aj potreby užšej vzájomnej spolupráce medzi Europolom na jednej strane a organizáciami ako sú Railpol, Aquapol a Tispol na strane druhej. Zaujímavý bol aj príspevok zástupcu združenia na ochranu prepravovaného majetku TAPA, v rámci ktorého poukázal na potrebu zavedenia určitých štandardov ochrany tovaru počas prepravy zo strany EÚ. Ďalej sa účastníci konferencie venovali činnosti jednotlivých pracovných skupín, a to „Verejný poriadok“, „Strategické analýzy“, „Železničné nehody“, „Kriminalita a nákladná doprava“ a „Terorizmus“. V rámci tohto bola spomenutá medzinárodná akcia Modrá 24, Železničné akčné dni a tak isto cvičenie Railex, ktoré bolo v minulom roku organizované na Slovensku, a tohto roku sa na ňom zúčastnili zástupcovia Slovenska ako pozorovatelia.