Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. jún 2024, streda
 

S číslami „666“ na autách agresívnych vodičov je koniec

26. 07. 2011

znak PZ

Polícia so zámerom znemožniť korupciu a cielený výber tabuliek s „lukratívnym“ evidenčným číslom pre uprednostňovaných občanov spustila na dopravných inšpektorátoch nový softvér. Prezident Policajného zboru plk. JUDr. Jaroslav Spišiak na žiadosť ministra vnútra Daniela Lipšica zabezpečil prideľovanie všetkých evidenčných čísel vozidla náhodným výberom.

Orgány Policajného zboru evidenčné čísla na vozidlá prideľujú náhodným generovaním evidenčných čísiel prostredníctvom informačného systému už tretí deň. Do tohto systému policajt nemôže nijakým spôsobom zasahovať, ani ho meniť.

Na sklade konkrétneho dopravného inšpektorátu bude vždy k dispozícii určitý minimálny počet tabuliek s evidenčnými číslami. Z tohto počtu bude systém generovať čísla tabuliek v náhodnom poradí, pričom čísla nemusia nasledovať vždy za sebou. Správny poplatok za vydanie 1 kusu tabuľky s evidenčným číslom sa nijak nezmenil – je to suma 16,50 eur za kus, teda na jedno osobné vozidlo 33 eur.

Nezmenila sa ani možnosť, kedy môžu občania požiadať aj o evidenčné číslo s voliteľnou skladbou (napr. BA-ANNA1), ktoré je možné po splnení všetkých podmienok na vozidlo vydať. Poplatok za vydanie takýchto tabuliek s evidenčným číslom je 165,50 eur za každú plechovú tabuľku (spolu 331 eur), resp. 165,50 eur za plechovú tabuľku a 182 eur za zadnú tzv. podsvietenú tabuľku vyhotovenú z plastického materiálu.

Polícia aj takýmto spôsobom bojuje proti korupcii. Vyzývame všetkých občanov, ktorí budú chcieť napríklad prepísať vozidlo, alebo zmeniť si evidenčné číslo na svojom motorovom vozidle, aby zbytočne neapelovali na jednotlivých policajtov. Jednoducho policajt nemá možnosť ovplyvniť, aké evidenčné číslo bude žiadateľovi pridelené.