Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. november 2023, utorok
 

S repkou a slnečnicou obchodovali len na papieri

27. 03. 2014

znak PZ SR

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil z daňovej trestnej činnosti päť členov organizovanej skupiny. Za fiktívne obchodovanie s poľnohospodárskymi produktmi im v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.

35 príslušníkov z Národnej kriminálnej agentúry a z krajských riaditeľstiev v Banskej Bystrici, Žiline a Trnave vykonalo začiatkom tohto týždňa (24. – 25.03.2014) policajnú akciu, ktorej výsledkom sú traja zadržaní a zaistené viaceré dôkazy. Počas šiestich domových prehliadok a jednej prehliadky iných priestorov policajti zaistili listiny a počítače spolu s pamäťovými médiami, ktoré súvisia s trestnou činnosťou. Zadržali tri osoby, jedna z nich sa už nachádza vo väzbe, obvinených je však až päť členov skupiny.

Ide o Jozefa H. (50), Jozefa T. (37), Dezidera H. (53), Zsolta H. (46) a Júliusa Z. (50). Rozsiahlu ekonomickú trestnú činnosť mali až doposiaľ páchať najmenej dva roky. Mali vzájomne plánovať a koordinovať svoju činnosť na území Slovenskej republiky s väzbami na Českú republiku. Išlo o obstarávanie daňových dokladov, ako objednávok, faktúr, dodacích listov, príjmových a výdavkových dokladov a prevodných príkazov, deklarujúcich predstierané obchody.  Takto sa na papieri kupovala a predávala napríklad slnečnica, repka olejná, pšenica alebo kukurica. Organizovaná skupina za týmto účelom vytvorila sieť viacerých  obchodných spoločností. Tie sídlili nie len na území Slovenskej republiky, ale aj v Poľsku, Českej republike a v Maďarsku. Obohatiť sa mali uplatnením neoprávneného nároku na vrátenie nadmerného odpočtu DPH. Vznikla tak škoda na štátnom rozpočte vo výške najmenej 402.000 eur. Táto suma bola uplatnená za rok 2012, pričom v trestnej činnosti pokračovali aj v roku 2013. Tieto nadmerné odpočty, ktoré sa snažili uplatniť však už boli zadržané.