Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. apríl 2024, pondelok
 

Šesť mesiacov od spustenia stránky s najhľadanejšími osobami v Európe

29. 07. 2016

znak_PZ

www.eumostwanted.eu

Dnes (29. 07. 2016) je presne šesť mesiacov, kedy sme verejnosť informovali o spustení prevádzky webovej stránky ENFAST najhľadanejších osôb v Európe.

Vďaka webovej stránke je široká verejnosť informovaná o pátraní po medzinárodne hľadaných zločincoch v Európe. Možno tu nájsť obvinených alebo odsúdených za najzávažnejšiu trestnú činnosť alebo terorizmus. Na činnosti tímov sa ale vďaka tejto stránke môže podieľať každý, poskytnutím informácií k hľadaným, hoci aj anonymne.

Po šiestich mesiacoch môžeme zhodnotiť prvé výsledky. Vďaka pozornosti a záujmu médií zameraných na túto webovú stránku a informáciám poskytnutým zo strany verejnosti sa podarilo policajtom jednotlivých členských krajín EÚ vypátrať už 14 hľadaných osôb. Že môže byť taká pomoc užitočná dokazuje aj vypátranie jedného z hľadaných na Slovensku. 

Od spustenia webovej stránky slovenskí policajti cieľového pátrania dostali od verejnosti celkom 8 tipov k hľadaným osobám a všetky dôsledne preverili. V jednom prípade bola vďaka informácii od verejnosti v Čechách vypátraná a zadržaná hľadaná osoba. Ide o Patrika Š., na ktorého vydal Najvyšší súd v Bratislave ešte 11. februára 2011 príkaz na dodanie do výkonu trestu odňatia slobody. Ten dostal za trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny vo výške 23 rokov a štyri mesiace (ktorý mu bol znížený v auguste minulého roku na 21 rokov).

Pre úplnosť treba dodať, že ENFAST je európska sieť pracovísk cieľového pátrania. Jej účelom je efektívna medzinárodná spolupráca pri pátraní po páchateľoch obzvlášť závažnej kriminality na úteku. V sieti je v súčasnosti 28 národných tímov členských krajín EÚ, ktoré si vďaka nej môžu rýchlo a diskrétne vymieňať potrebné informácie. Dostupná je v 17 jazykoch a obsahuje nielen informácie o najhľadanejších Slovákoch, ale aj ostatných zločincoch Európy. Internetová stránka s najhľadanejšími osobami v Európe je prvou iniciatívou prezentovať takýto zoznam na pan-európskej úrovni.