Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2022, streda
 

Skončili obmedzenia na hraniciach s Rakúskom a Maďarskom

05. 06. 2020

hranice-otvorenie-jun

Vzhľadom na priaznivý epidemiologický stav na území Slovenskej republiky, Českej republiky, Rakúskej republiky a Maďarska, pristúpila SR po otvorení hraníc s Českou republiku aj k dodatočnému uvoľneniu hraničného režimu s Rakúskou republikou a Maďarskom, a to od piatka 5. júna 2020 od 8. hodiny.

Po novom aktuálne platí, že bez povinnosti karantény alebo predloženia negatívneho testu na COVID-19 môžu bez časového ohraničenia prísť na Slovensko všetky osoby s trvalým alebo prechodným pobytom alebo osoby zdržiavajúce sa na území Českej republiky, Maďarska, Rakúskej republiky alebo na území Slovenskej republiky, ktoré vstupujú do SR cez hraničné priechody z ČR, Maďarska a Rakúskej republiky.

Ak tieto osoby nemajú potvrdenie o trvalom  alebo prechodnom pobyte, musia preukázať skutočnosť o zdržiavaní sa na území týchto štyroch krajín najmenej dvoma hodnovernými dokladmi (napr. preukaz o zdravotnom poistení, nájomná zmluva, pracovná zmluva, dohoda o vykonaní práce, potvrdenie od zamestnávateľa, list vlastníctva k nehnuteľnosti určenej na bývanie, živnostenský list, potvrdenie o platbe inkasa, potvrdenie o zriadení účtu v banke, poistná zmluva).

Zrušenie obmedzení oznámil v piatok 5. júna ráno na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Medveďov - Vámosszabadi predseda vlády SR Igor Matovič spolu s maďarským vicepremiérom Zsoltom Semjénom.   Premiér ocenil, že občania oboch krajín pristupovali ku koronavírusovej pandémii zodpovedne.  Podľa vyjadenia Zsolta Semjéna  bola dohoda medzi uvedenými štyrmi krajinami o zrušení doterajších epidemiologických opatrení možná z toho dôvodu, že pandémia je už na ústupe - preto je možné uskutočniť veľmi dôležitú etapu otvárania. 

"Je to otváranie hraníc v tom zmysle, že obmedzenia, ktoré komplikovali našim občanom voľný pohyb a cestovanie, teraz zaniknú," dodal maďarský premiér s poznámkou, že  Slovensko aj Maďarsko prijímali dobré a včasné rozhodnutia.

Minister vnútra Roman Mikulec s premiérom Igorom Matovičom v piatok 5. júna na HP Petržalka-Berg

Minister vnútra Roman Mikulec na hraničnom priechode Petržalka - Berg povedal, že otváraním hraníc sa pandémia nového koronavírusu nekončí. "Žezlo zodpovednosti" odovzdal občanom, ktorí budú prechádzať hranicami. "Poprosím všetkých, ktorí sa hlavne budú vracať z ešte rizikových krajín, aby boli zodpovední voči nám všetkým a nepokazili sme si to," skonštatoval. 


Rizikové krajiny tretieho sveta, z ktorých budú ľudia prekračovať hranice schengenského priestoru, musia byť podľa Romana Mikulca tiež zodpovedné. "Keď priletia títo ľudia niekde na letisko, musia tam byť také opatrenia, aby sme si my na Slovensku boli istí, že nakazení ľudia sa nám sem nedostanú," povedal s tým, že žiadna krajina nebude mať stopercentné opatrenia, ale urobia všetko pre to, aby to tak bolo. Predseda vlády deklaroval, že príchod ľudí z tretích krajín sveta a ich kontrola bude otázkou pri najbližších rokovaniach s európskymi krajinami.

Rizikové krajiny tretieho sveta, z ktorých budú ľudia prekračovať hranice schengenského priestoru, musia byť podľa Romana Mikulca tiež zodpovedné. "Keď priletia títo ľudia niekde na letisko, musia tam byť také opatrenia, aby sme si my na Slovensku boli istí, že nakazení ľudia sa nám sem nedostanú," povedal s tým, že žiadna krajina nebude mať stopercentné opatrenia, ale urobia všetko pre to, aby to tak bolo. Premiér Igor Matovič doplnil, že príchod ľudí z tretích krajín sveta a ich kontrola bude otázkou pri najbližších rokovaniach s európskymi krajinami.

ZDROJ: TASR, Úrad vlády SR

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby