Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 4. december 2021, sobota
 

Slovenky ponúkali na prostitúciu aj v Rakúsku

15. 03. 2013

web

Národná kriminálna agentúra v spolupráci s Odborom obchodovania s ľuďmi zorganizovala začiatkom tohto týždňa (v dňoch 12. – 13.03.) na viacerých miestach Žilinského kraja policajnú akciu. Bola zameraná na elimináciu kupliarstva a obchodovania s ľuďmi. Výsledkom zásahu polície je 11 obvinených členov organizovanej skupiny vo veku 24 až 42 rokov. Zločiny mali páchať nie len na Slovensku ale aj v susednom Rakúsku.

Podľa zistení polície mala organizovaná skupina páchať trestnú činnosť od roku 2001 do polovice minulého roku (2012). Pôsobila najmä v okresoch Ružomberok a Liptovský Mikuláš a zároveň v Rakúsku. Jej členovia mali získavať, zjednávať a za úplatu ponúkať ženy na sexuálne služby. Každý člen skupiny mal pridelenú úlohu, za ktorú bol zodpovedný. Jeden z členov mal zabezpečovať obchod a rozdeľovať zisky. Mal zjednávať ženy na prostitúciu a zabezpečovať ich do rakúskych erotických salónov, kde ich skončilo najmenej 50. Ďalší ich do Rakúska vozil a späť sa vracal so ziskom. Peniaze následne prerozdeľoval medzi ostatných spolupáchateľov. Ak boli zákazníci nespokojní s výkonom, ženám obvinený dohováral aj násilím.  Nábor prostitútok vykonávali aj ďalší piati členovia. Ostatní ženy eskortovali priamo k zákazníkom. Obchodovanie s ľuďmi a kupliarstvo uzatvára jedenásta obvinená osoba, ktorá sa starala predovšetkým o výnosy a organizovala samotné dievčatá. Išlo o mladé ženy zo Slovenska v priemere vo veku 20 rokov.

Ženy klamali sľubmi, že budú so zákazníkmi v nočných kluboch len ako spoločníčky a zákazníkov budú nabádať k vyššej konzumácii alkoholu. Nemalo ísť o žiadne sexuálne služby. Snažili sa ich motivovať prísľubom vysokého zárobku. V skutočnosti však malo ísť o prostitúciu, aby z nej mohli koristiť. Na donútenie žien k prostitúcii zneužívali často krát ich zlú sociálnu a rodinnú situáciu. Vyplácali im len menšie čiastky a väčšinu príjmov z prostitúcie si nechávali členovia skupiny pre seba. Viac ako polovicu zisku tak museli platiť majiteľom rakúskych erotických salónov. Zo zvyšku vyplácali ubytovanie  a členov organizovanej skupiny.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry už obvinil z tejto trestnej činnosti 11 členov skupiny. Medzi obvinenými sú aj ženy, dokonca manželský pár aj s ďalším príbuzným. Hlavnému organizátorovi Romanovi S. hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, ostatným hrozia tresty v rozpätí od 12 do 20 rokov. Štyria obvinení sú stíhaní väzobne.

Zásah polície proti obchodovaniu s ľuďmi

Zásah polície proti kupliarstvu

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby