Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. október 2021, pondelok
 

Slovenskí policajti budú chrániť aj macedónske hranice

04. 02. 2016

macedonsko-vlajka

Slovenská republika vyslala 45 policajtov na ochranu štátnych hraníc do zahraničia. Dvadsať policajtov bude pomáhať na štátnej hranici v Slovinsku a po prvý raz bude 25 policajtov chrániť hranice v Macedónsku, kde budú spolupracovať aj pri ochrane verejného poriadku. Informovali o tom premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák na slávnostnom vyslaní policajtov v stredu 3. februára 2016. 

Slovenskí policajti už v minulom roku pomáhali pri ochrane maďarsko-srbskej hranice a neskôr slúžili aj na hranici medzi Slovinskom a Chorvátskom. „Po dobrých skúsenostiach a po vynikajúcich výsledkoch, ktoré dosiahli naši policajti a vojaci v týchto misiách, prišli ďalšie požiadavky. Predovšetkým je to opakovanie našej misie v Slovinsku. Tam dnes odchádza 20 policajtov," povedal premiér.

Stretnutie na Akadémii PZ krátko pred odchodom policajtov do zahraničia

Zo Slovenska odchádzajú policajti aj na hranice krajiny, ktorá nie je členským štátom EÚ, a teda nie je ani v Schengene. „Je to bezprecedentné, ale naše rozhodnutie poslať do Macedónska prvých 25 policajtov ukazuje, že plne stojíme za plánom, že ak nie je Grécko schopné chrániť schengenskú hranicu, musíme chrániť inú  hranicu, aby sme zabránili prílevu nelegálnych migrantov do EÚ," uviedol Robert Fico. Podľa neho cez Grécko prichádza denne do EÚ niekoľko tisíc migrantov. „Ak niekto nie je schopný plniť povinnosti, ktoré vyplývajú zo zmlúv o Schengene, musí prísť iné rozhodnutie, ktoré to zagarantuje," doplnil Fico.

Stretnutie na Akadémii PZ krátko pred odchodom policajtov do zahraničia

Podľa šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka majú odchádzajúci policajti skúsenosti s touto prácou a sú vybavení štandardnou policajnou výstrojou a výzbrojou, vrátane zariadení  potrebných na ochranu hranice, ako napríklad termovízne kamery.

S policajtmi sa lúčia zástupca riaditeľa hraničnej a cudzineckej polície Róbert Gucký a viceprezident PZ Ľubomír Ábel

 „Toto bude nová misia, podmienky budú  určite sťažené, možno to bude jedna z najťažších misií. Verím však, že policajti sú pripravení," uviedol Kaliňák k pôsobeniu slovenských policajtov v Macedónsku.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby