Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Slovenskí policajti na grécko-tureckej hranici zachytili 140 migrantov a dvoch prevádzačov

18. 11. 2010

Na základe žiadosti Grécka o krátkodobú operačnú pomoc na grécko-tureckej hranici Európska agentúra Frontex vyzvala 29. 10. 2010 členov Rabit tímov o nasadenie do krízovej oblasti. Rabit tímy (Rapid Border Intervention Teams – rýchle pohraničné zásahové tímy) pozostávajú zo špeciálne vyškolených policajtov pohraničnej polície členských štátov, ktorí v prípade, že niektorý členský štát čelí extrémnemu tlaku nelegálnych migrantov, sú vysielaní agentúrou Frontex na krátkodobú operačnú pomoc na vonkajšiu schengenskú hranicu.

Na intervencii v Grécku je v súčasnosti vyslaných 175 expertov na hraničnú kontrolu a hraničný dozor z 24 členských krajín a tiež z krajín pridružených k Schengenu. Slovenská republika začiatkom novembra 2010  vyslala troch členov národnej rezervy Rabit tímu, ďalší traja sú pripravení na vyslanie v najbližších dňoch, spolu s technickým vybavením (patrolovacie vozidlá a prístroje na nočné videnie). Slovenskí experti už v prvej hliadke zachytili 140 migrantov a dvoch prevádzačov. Následne vypátrali miesto samotného prevozu migrantov, kde sa im podarilo zachytiť jeden riečny čln použitý na prevoz migrantov.

Situácia na grécko-tureckej hranici je kritická, denne tam hraničná polícia zachytí od 200 – 300 migrantov, ktorí po nelegálnom prekročení schengenskej hranice migrujú ďalej. Vo väčšine prípadov Grécko nie je ich cieľovou krajinou, a preto je v záujme všetkých členských štátov dostať situáciu pod kontrolu, a zároveň dbať na dodržiavanie ľudských práv.