Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. február 2024, utorok
 

Slovenskí policajti odchádzajú do Chorvátska pomáhať dovolenkárom

28. 06. 2012

chorvatske pobrezie

Od 1. júla do 31. augusta sa tento rok o bezpečnosť dovolenkárov postará osem policajtov (štyri dvojčlenné hliadky). Pôsobiť budú v rekreačných oblastiach Podgora, Tučepi, Brela, Baška voda (Splitsko-Dalmatínske policajné riaditeľstvo, policajná stanica Makarska). V prípade núdze budú k dispozícii na telefónnom čísle +385 99 7201 001. V rekreačnej oblasti Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga (Primorsko -Goranské policajné riaditeľstvo, policajná stanica Crikvenica) môžu slovenskí občania kontaktovať našich policajtov na telefónnom čísle +385 99 7201 002.

Cieľom vyslaných policajtov je zabezpečiť vyšší pocit bezpečnosti slovenských turistov dovolenkujúcich v Chorvátsku a poskytnúť im pomoc a asistenciu počas tranzitu cez územie Chorvátska. Taktiež v spolupráci s chorvátskou políciou dohliadať na slovenských občanov, a tak predchádzať prípadným incidentom zapríčinených slovenskými turistami. Službu budú vykonávať policajti vo svojich slovenských policajných uniformách vždy spoločne s chorvátskymi policajtmi. Budú teda ľahko identifikovateľní a naši občania sa na nich môžu kedykoľvek obrátiť.

26. júna tohto roka vstúpilo do platnosti nariadenie Európskej únie, ktoré členským štátom ukladá povinnosť vydávať cestovné pasy už iba ako individuálne cestovné doklady. Príslušné útvary polície už od 26. júna tohto roka nevykonávajú zápisy údajov o deťoch mladších ako 5 rokov do cestovného dokladu rodiča. Niektoré krajiny už potvrdili, že budú akceptovať zápis dieťaťa vo veku do 5 rokov v cestovnom doklade rodiča, medzi nimi aj Chorvátsko, Maďarsko, Rakúsko a Slovinsko, teda tranzitné krajiny do Chorvátska. Rozhodnutie krajín Európskej únie uznávať zápisy údajov detí v pasoch rodičov je dočasné a po skončení dovolenkovej sezóny môže byť zrušené, všetci občania bez výnimiek budú musieť mať pri ceste mimo územie svojho štátu vlastný cestovný doklad. Preto odporúčame našim občanom vybaviť pas aj pre deti mladšie ako päť rokov nielen pre cesty mimo Európskej únie, ale aj za účelom v rámci Schengenského priestoru. Odporúčame tiež zistiť si pred cestou podrobnosti o platnosti cestovného dokladu priamo na príslušnom zastupiteľskom úrade krajiny, do ktorej občan cestuje. Rodičia, ktorí cestovali s deťmi pred 26. júnom a vracajú sa až po tomto termíne, pričom deti majú zapísané v cestovnom pase, sa bez obáv a problémov môžu vrátiť domov. V prípade, ak občan stratil, alebo mu ukradli cestovný pas, jeho stratu či krádež oznámil polícii a potom ho našiel, v žiadnom prípade ho nemôže ďalej používať. Je potrebné vrátiť ho polícii v mieste, kde oň žiadal. Môže sa totiž stať, že pokiaľ sa občan preukáže cestovným pasom, ktorý je evidovaný v databáze stratených a odcudzených dokladov, môže byť podozrivý zo zneužitia tohto dokladu, pričom vstup na územie iných krajín mu nebude umožnený, alebo si môže spôsobiť ďalšie nepríjemnosti, náklady a stratu času.