Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Slovenskí policajti pomohli v Chorvátsku v 205 prípadoch slovenským turistom

30. 09. 2011

PZ CHOR

Slovenská polícia sa aj tento rok postarala o pocit väčšieho bezpečia slovenských turistov dovolenkujúcich v Chorvátsku. Počas letnej turistickej sezóny (od 1. júla do 31. augusta 2011) vyslala slovenská polícia do Chorvátska celkovo 8 policajtov. Jedna hliadka slovenskej polície slúžila v rámci Splicko-dalmatínskeho policajného riaditeľstva na policajnej stanici Makarska. Druhá dvojica slovenských policajtov pôsobila v rámci Primorsko-goranského policajného riaditeľstva na policajnej stanici mesta Crikvenica. Na chorvátskom pobreží pôsobili okrem slovenských policajtov aj policajti z Francúzska (Dubrovník), Českej republiky (Omiš, Šibenik), Maďarska (Zadar), Rakúska, Nemecka, Slovinska a Srbska (Istrija), Ukrajiny (Novalja) a pracovníci Interpolu (Dubrovník).

 V období od začiatku júla do konca augusta tohto roka riešili slovenskí policajti v Chorvátsku celkovo 205 prípadov (o 63 menej ako v roku 2010 a o 50 viac ako v roku 2009) pomoci slovenským turistom. Išlo predovšetkým o riešenie prípadov strát cestovných dokladov, vodičských oprávnení a finančnej hotovosti, dopravných priestupkov týkajúcich sa predovšetkým nesprávneho parkovania v turistických strediskách a následné odtiahnutie vozidla. V čoraz viac prípadoch riešili ohlasovaciu povinnosť slovenských občanov pri ubytovaní v Chorvátsku. Pomáhali riešiť dopravné nehody s účasťou slovenských turistov, krádeže cestovných dokladov, finančnej hotovosti a iných cenných vecí z motorových vozidiel a apartmánov. Slovenskí policajti vysvetľovali správne postupy pri mimoriadnych udalostiach (hlásenie podať chorvátskej polícii, vyžiadanie správneho potvrdenia od orgánov, objasnenie postupu riešenia prípadov chorvátskou políciou, poskytnutie potrebných kontaktov – zastupiteľského úradu Slovenska v Záhrebe, chorvátskej polície, a podobne). Veľký prínos slovenských policajtov potvrdili aj prípady, kedy pomáhali slovenským turistom tlmočiť na súde za spáchanie rôznych priestupkov.

Koncom júla navštívil minister vnútra Daniel Lipšic spoločne s prezidentom chorvátskej polície Oliverom Grbićom policajnú stanicu v Crikvenici. Pozreli si prácu slovenských policajtov a tiež ich prácu priamo v teréne pri kontakte so slovenskými turistami. Prácu slovenských policajtov v Chorvátsku minister vnútra daniel Lipšic veľmi vysoko ocenil.

V Chorvátsku oddychovali aj deti policajtov a zamestnancov ministerstva vnútra. Tábor každoročne organizuje Úrad ekumenickej a pastoračnej služby MV SR. Slovenskí policajti spoločne s chorvátskymi kolegami urobili v tábore pre deti zaujímavú a poučnú prezentáciu.

Chorvátska polícia ocenila predovšetkým ochotu a obetavosť slovenských policajtov pri riešení rôznych prípadov, ich profesionalitu a vynikajúcu znalosť chorvátskeho jazyka. Slovenskí policajti pôsobiaci v Chorvátsku svojou profesionalitou dokázali, že projekt spoločných slovensko-chorvátskych policajných hliadok je mimoriadne efektívny a prínosný pre slovenských turistov, a aj pre chorvátsku políciu. Slovenskí turisti sa pri riešení problémov a krízových situácií na Jadranskom pobreží s dôverou obracali na slovenské policajné hliadky. Počet prípadov, kde slovenskí policajti pomáhali osobne, je dôkazom správneho výberu lokality pre činnosť slovenských policajtov. Profesionalitu policajtov ocenili turisti aj pre výbornú znalosť chorvátskych právnych noriem. Tento objektívny fakt potvrdzuje aj skutočnosť, že chorvátske média venovali činnosti slovenskej polície v Chorvátsku najviac priestoru zo všetkých zahraničných policajných zborov, ktoré pôsobili na Jadrane.

Slovenskí policajti slúžiaci v Crikvenici, sa na požiadanie chorvátskej polície zúčastnili na vypočúvaní slovenských občanov na policajnej stanici Poreč v regióne Istra. Pomáhali pri tlmočení medzi slovenskou a chorvátskou stranou. Na policajnú stanicu Poreč sa na požiadanie chorvátskej polície dobrovoľne a na svojom osobnom motorovom vozidle dostavili štyria slovenskí občania za účelom podania vysvetlenia k incidentu, ktorý sa mal stať na hraničnom priechode Plovanija dňa 18.07.2011 medzi 12.00 a 13.00 hodinou. Podľa medializovaných informácií mali chorvátske orgány od slovenských turistov pri hraničnej kontrole požadovať pohlavný styk. Po ukončení vypočutí, slovenskí občania potvrdili možnosť nedorozumenia vzhľadom na jazykovú bariéru. Zo strany slovenských policajtov im boli poskytnuté telefónne čísla na zastupiteľsky úrad Slovenska v Chorvátsku, ako aj služobné mobilné telefónne čísla na slovenských policajtov slúžiacich v Chorvátsku. Tento prípad bol mimoriadne medializovaný tak na Slovensku, ako aj v Chorvátsku. Asistencia slovenských policajtov pomohla tento prípad veľkou mierou vyriešiť.

Slovenskí policajti pôsobiaci na stanici Makarska aktívne pomáhali slovenským občanom (aj tlmočením na polícii a súde), ktorí boli dňa 26.07.2011 fyzicky napadnutí v obci Baška Voda, pričom jeden zo slovenských občanov utrpel aj vážne fyzické zranenia (prasknutá lebka). Táto udalosť bola riešená v dvoch samostatných prípadoch. V jednom prípade boli obvinení chorvátski občania z ublíženia na zdraví a v druhom slovenskí občania z porušovania verejného poriadku. V druhom prípade slovenskí občania boli odsúdení priestupkovým súdom na finančnú pokutu. Po zaplatení finančných pokút boli predvedení na políciu, kde zamestnanci cudzineckej polície administratívne pripravili vyhostenie. Rozhodnutie o administratívnom vyhostení nadobudlo právoplatnosť a občania Slovenska museli do 31.07.2011 v čase do 00:00 hod. vycestovať z územia Chorvátska. Administratívne vyhostenie bolo dané na 90 dní. Prvý prípad je stále v štádiu riešenia. Slovenskí občania podali sťažnosť na postup chorvátskej polície pri riešení ich prípadu.